Duda i ustawa o pigułce "dzień po". Co powinien zrobić prezydent? [SONDAŻ]
Respondentom zadano pytanie: Co prezydent powinien zrobić z ustawą dającą dostęp do pigułki 'dzień po', czyli antykoncepcji awaryjnej bez recepty kobietom od 15. roku życia. Nowe przepisy przegłosował Sejm głosami koalicji rządowej.
50,5 proc. ankietowanych odpowiedziało, że prezydent powinien podpisać ustawę. 25,8 proc. jest zdania, że powinien odmówić podpisania ustawy. Nieco ponad 11 proc. uważa, że słuszną decyzją byłoby podpisanie aktu, ale przesłanie go do Trybunału Konstytucyjnego.
'Dlaczego myśli, że kobiety są głupsze od mężczyzn?'. Ginekolożka ma pytanie do Dudy
Z sondażu dla RMF FM i "DGP" wynika, że 6,3 proc. uważa, że Andrzej Duda powinien odmówić złożenia podpisu i odesłać ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. 6,2 proc. nie miało zdania.
Sondaż przeprowadził United Surveys 8-10 marca metodą mieszaną CATI/CAWI na próbie 1000 osób.
Pigułka "dzień po". Co zrobi Duda?
Decyzja Andrzeja Dudy spodziewana jest niebawem. Krytyczne wypowiedzi prezydenta sugerują, że na podpis pod ustawą nie ma co liczyć. - Ustawy, która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady, nie podpiszę - stwierdził niedawno Duda w rozmowie z Polsat News.
- Spodziewam się, że prezydent nie podpisze ustawy dotyczącej dostępności tzw. pigułki "dzień po" bez recepty dla osób powyżej 15 lat - powiedział w miniony poniedziałek minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. W jego ocenie decyzja prezydenta w tej sprawie prawdopodobnie zapadnie w najbliższych dniach.
Posłuchaj:
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>