"Odmówiłem uczestniczenia w składzie sądu, który wydałby wadliwe orzeczenie". Sędzia Gąciarek znów ukarany

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Schab zarządził natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych wobec sędziego Piotra Gąciarka. - Odmówiłem wyjścia na salę rozpraw, gdzie miał zasiadać skład sędziowski z osobą powołaną na podstawie wniosku neo-KRSu, czyli nieuprawnioną do orzekania - tłumaczył przyczyny sam sędzia Gąciarek w TOK FM.
Zobacz wideo

-  Odmówiłem uczestniczenia w składzie sądu, który wydałby wadliwe orzeczenie - dodał sędzia Piotr Gąciarek w audycji "TOK 360". Jak dodał, orzeczenie "mogłoby zostać w przyszłości zakwestionowane". 

W komunikacie sądu napisano: "Uzasadnieniem tej decyzji jest wzgląd na istotne interesy służby oraz powagę sądu, w związku z prowadzonymi przez rzecznika dyscyplinarnego w stosunku do sędziego Gąciarka czynnościami wyjaśniającymi oraz faktem, że odmówił on orzekania i nie wypełnił swoich obowiązków służbowych 13 września br." 

- Grupa sędziów prominentne stanowiska zawdzięcza wzięciu udziału w politycznym przedsięwzięciu, w tym zamachu na sądy - w rozmowie z Adamem Ozgą mówił sędzia Gąciarek. 

- Sędzia Schab, członkowie Izby Dyscyplinarnej, pani prezes Manowska - oni wszyscy mają powód by bronić nielegalności, wzięli w niej udział razem z politykami, a teraz bronią swoich apanaży - dodał gość TOK FM.

Stwierdził, że "nie wie, co będzie dalej, bo w obszarze praworządności, sytuacja jest bardzo dynamiczna".

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Sędzia Piotr Gąciarek jest wiceprezesem stołecznego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Przed tygodniem sędzia Gąciarek na ręce prezesa sądu złożył oświadczenie w związku z przydzieleniem go do składu orzekającego w jednym z procesów. W sprawie tej miał orzekać wraz z sędziami Marzeną Tomczyk-Ziębą oraz Stanisławem Zdunem (powołanym właśnie przez neo-KRS). Termin pierwszej rozprawy w tamtej sprawie był wyznaczony właśnie na poniedziałek 13 września.

W zeszłym tygodniu informowano z kolei, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarządził przerwę w czynnościach służbowych sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie Adama Synakiewicza. W jego sprawie sędziowie z całej Polski napisali list do Rzecznika Praw Obywatelskich.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM