LOT zawiesza połączenia do Moskwy i Petersburga. Alternatywne trasy dla rejsów tranzytowych

W związku z bieżącą sytuacją od godziny 15.00 czasu lokalnego PLL LOT zawiesza połączenia do Moskwy oraz St. Petersburga - poinformował w piątek rzecznik spółki Krzysztof Moczulski. Dla rejsów tranzytowych zostaną opracowane alternatywne trasy przelotów - dodał.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że polecił przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych. Potem rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na Twitterze, że przepisy są "niezwłocznie procedowane", a zakaz będzie obowiązywał od północy.

"W związku z bieżącą sytuacją od godziny 15.00 czasu lokalnego PLL LOT zawieszają połączenia do Moskwy oraz St. Petersburga. Dla rejsów tranzytowych zostaną opracowane alternatywne trasy przelotów" - przekazał na Twitterze rzecznik narodowego przewoźnika Krzysztof Moczulski.

Jak dodał, dział obsługi klienta LOT-u będzie kontaktował się z pasażerami przebywającymi na terenie Rosji.

Na piątek zaplanowany był rejs z Warszawy na lotnisko Moskwa-Szeremietiewo na godz. 16.00.

Wielka Brytania wprowadza zakaz lądowania dla Aerofłotu

W czwartek Wielka Brytania w odpowiedzi na inwazję rosyjską na Ukrainę wprowadziła sankcje wobec firm rosyjskich, w tym natychmiastowy zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii dla samolotów linii Aerofłot. W odpowiedzi na tę decyzję rosyjski urząd państwowy Rosawiacja poinformował w piątek, że Rosja zakazuje wykorzystania jej przestrzeni powietrznej dla rejsów samolotów związanych z Wielką Brytanią. Chodzi także o przeloty tranzytowe.

Apele o zamknięcie polskiego nieba

W piątek apele ws. zamknięcia polskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów pojawiały się w mediach społecznościowych. Z wnioskiem o podjęcie pilnych działań zmierzających do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla "wszelkich rosyjskich jednostek latających zarówno wojskowych jak i cywilnych" zwrócił się w opublikowanym na Twitterze piśmie do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Paweł Olszewski (KO).

Po rozpoczęciu w nocy ze środy na czwartek rosyjskiej inwazji, Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z powodu "wysokiego ryzyka" dla bezpieczeństwa.

W czwartek ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie przestrzeń powietrzną zamknęła Mołdawia.

TOK FM PREMIUM