Wielka Brytania nakłada sankcje na Rosję. "Najszerszy pakiet w historii" ma 10 elementów

- Putin zostanie potępiony w oczach świata i historii. Nigdy nie będzie w stanie zmyć krwi Ukrainy ze swoich rąk - stwierdził brytyjski premier Boris Johnson, ogłaszając w Izbie Gmin pakiet sankcji wobec Rosji.
Zobacz wideo

- Prezydent Rosji Władimir Putin od początku był zdecydowany na agresję, niezależnie od zabiegów dyplomatycznych, bo jest splamionym krwią agresorem - powiedział brytyjski premier Boris Johnson. Przemawiając w Izbie Gmin, ogłosił składający się z 10 elementów pakiet sankcji gospodarczych, który jak podkreślił, są najszerszymi sankcjami, jakie kiedykolwiek Wielka Brytania nałożyła na Rosję.

Sankcje obejmują m.in. zamrożenie aktywów rosyjskich banków i zamknięcie dostępu do brytyjskich rynków finansowych. W ramach sankcji m.in. zakazany zostanie eksport technologii do Rosji, rosyjskie linie lotnicze Aerofłot będą miały zakaz lądowania na lotniskach w Wielkiej Brytanii.

Ogłoszone przez Johnsona kroki będą dotyczyć także Białorusi.

- Putin zostanie potępiony w oczach świata i historii. Nigdy nie będzie w stanie zmyć krwi Ukrainy ze swoich rąk. Mimo że Wielka Brytania i nasi sojusznicy do ostatniej chwili próbowali wszelkich sposobów dyplomacji, muszę stwierdzić, że Putin zawsze był zdecydowany zaatakować swojego sąsiada, bez względu na to, co zrobimy - mówił Johnson w Izbie Gmin.

Nad ranem w czwartek 24 lutego Władimir Putin wydał rozkaz ataku na Ukrainę. Wkrótce po jego wystąpieniu w wielu miejscach Ukrainy słychać było eksplozje. Kraj został zaatakowany również przez siły lądowe, które uderzyły od wschodu, północy i południa. Na wschodzie Ukrainy, ale także w okolicach Kijowa toczą się ciężkie walki. Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją. 

Rosyjska agresja wobec Ukrainy. RELACJA NA ŻYWO >>

TOK FM PREMIUM