Jacek Kurski zostanie premierem? Czarnecki: Pewnie chciałby być w rządzie

W poniedziałek 5.09 Rada Mediów Narodowych odwołała ze stanowiska szefa TVP Jacka Kurskiego. Jak informuje Super Express, były prezes telewizji publicznej może awansować na ministra kultury i zastąpić na tym stanowisku Piotra Glińskiego. Z kręgów zbliżonych do PiS pojawiają się również informacje o innych propozycjach dla Kurskiego. Która jest najbardziej prawdopodobna?

Prawo i Sprawiedliwość informuje, że odwołany w poniedziałek z funkcji prezesa TVP Jacek Kurski już niedługo dostanie nowe zadanie. Nieoficjalnie mówi się, że mógłby nawet wejść do rządu.

- Przyszłość Jacka Kurskiego zależy od tego, czy prezes partii rządzącej, Jarosław Kaczyński, był w ostatnim czasie zadowolony, czy też niezadowolony z pracy prezesa TVP - mówił w TOK FM  prof. Maciej Mrozowski, medioznawca i prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jacek Kurski trafi do rządu? Może zastąpić Piotra Glińskiego

Rada Mediów Narodowych odwołała w poniedziałek (5.09) Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. Na jego miejsce powołała Mateusza Matyszkowicza.

- Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania – napisał na Twitterze Jacek Kurski komentując zaistniałą sytuację.

- Zmiana na stanowisku prezesa TVP nie oznacza oczywiście negatywnej oceny dotychczasowej pracy. Już niedługo przed @KurskiPL nowe zadania.  - napisał z kolei w poniedziałek na Twitterze rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Jacek Kurski premierem? „Może zostać też wicepremierem"

Jak informuje "Super Express", były już prezes TVP wkrótce awansuje. 

 - Był już m.in. wiceministrem kultury, więc pewnie chciałby być w rządzie. Nie sądzę jednak, żeby ambicje Jacka Kurskiego wyczerpywały się na funkcji wiceministra - powiedział dziennikowi europoseł Ryszard Czarnecki.

Inny rozmówca Super Expressu, również związany ze środowiskiem PiS, twierdzi, że Kurski może zastąpić Glińskiego.

- Kurski może zostać też wicepremierem. Gdyby to się jednak nie potwierdziło, były prezes TVP może znaleźć inne zajęcie – czytamy w dzienniku.

Jeszcze inaczej dalszą karierę Jacka Kurskiego widzi politolog prof. Kazimierz Kik. 

– Być może zostanie szefem kampanii PiS w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi i sam wystartuje na posła – prognozuje ekspert w rozmowie z Super Expressem. 

Jacek Kurski odwołany z roli prezesa TVP… nie po raz pierwszy 

O odwołaniu Jacka Kurskiego ze stanowisko prezesa TVP poinformował członek Rady Mediów narodowych - poseł Robert Kwiatkowski (w przeszłości także prezes telewizji publicznej), a na stanowisko prezesa TVP powołano Mateusza Matyszkowicza. 

Jacek Kurski został szefem Telewizji Polskiej w styczniu 2016 roku. 2 sierpnia tego samego roku został odwołany przez Radę Mediów Narodowych, która jednak po kilku godzinach wycofała się z tej decyzji.

W marcu 2020 roku Rada Mediów Narodowych ponownie odwołała Kurskiego z funkcji prezesa TVP. Otrzymał wówczas stanowisko doradcy zarządu TVP. W skład zarządu wszedł ponownie w maju 2020 roku. Na prezesa TVP został wybrany po raz kolejny 7 sierpnia tego samego roku. Funkcję tę pełnił do teraz.

TOK FM PREMIUM