PESEL dla Ukraińców: kiedy rusza rejestracja? Gdzie i jak można złożyć wniosek? Odpowiadamy

Numer PESEL umożliwi Ukraińcom korzystanie z szeregu usług publicznych w Polsce, w tym utworzenie profilu zaufanego czy legalne założenie firmy. Jak będzie wyglądało składanie wniosku?

Na mocy specustawy Polska będzie przyznawać uchodźcom z Ukrainy numery PESEL. Wszyscy, którzy postanowią zostać w naszym kraju, mają być oznaczeni w systemie jako obywatele Ukrainy. Jednak numer PESEL umożliwi im korzystanie z szeregu usług publicznych w Polsce, w tym utworzenie profilu zaufanego czy legalne założenie firmy.

PESEL otrzyma każdy uchodźca z Ukrainy, który wystąpi do urzędu o nadanie takiego numeru. Od kiedy można składać wnioski? Gdzie i jak to zrobić? Podpowiadamy.

PESEL dla uchodźców z Ukrainy: kto może się o niego ubiegać?

Jeśli chodzi o obywateli Ukrainy, którzy uciekli z terenu swojego kraju z powodu agresji rosyjskiej, wniosek o PESEL może złożyć każdy, kto:

  • przybył w okresie od 24 lutego 2022 r. bezpośrednio z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi,
  • zgłosi się (złoży wniosek) do dowolnego urzędu gminy.

Przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL dla Ukraińców konieczne będzie posiadanie dokumentów potwierdzających tożsamość. Może to być dokument podróży, Karta Polaka lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości - nawet jeśli został unieważniony. W przypadku osób poniżej 18. roku życia potrzebny będzie również dokument potwierdzający urodzenie.

W przypadku braku takich dokumentów, trzeba będzie złożyć specjalne oświadczenie.

Gdzie złożyć wniosek o PESEL dla Ukraińców?

Wniosek o PESEL dla Ukraińców znajduje się już na stronie Biuletynu Informacji Publicznej - znaleźć go można TUTAJ >>

Taki wniosek najlepiej wydrukować wcześniej i spokojnie wypełnić w domu. Aby zarejestrować wypełniony wniosek o PESEL dla Ukraińców, należy się zgłosić do najbliższego urzędu gminy. Do dokumentu należy konieczne dołączyć fotografię spełniającą konkretne wymagania. Niektóre urzędy gmin będą zapewniały możliwość nieodpłatnego wykonania takiego zdjęcia na miejscu.

Od wszystkich osób powyżej 12. roku życia pobierane będą odciski palców. W niektórych urzędach od razu będzie też można założyć profil zaufany oraz się zameldować.

Niektóre urzędy będą wymagały wcześniejszego umówienia swojej wizyty. W niektórych gminach zostaną uruchomione specjalne punkty do rejestracji. Ponadto pojawiają się także informacje o tworzeniu mobilnych punktów. Szczegółowe informacje będą publikowane na stronach internetowych urzędów miast i gmin.

PESEL dla Ukraińców. Od kiedy ruszają zapisy? 

Rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL w Polsce i którzy chcą pozostać w naszym kraju, rozpocznie się już w najbliższą środę 16 marca 2022 - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. System rejestracji jest gotowy już od kilku dni, jednak musiał zostać przetestowany. 

Szefernaker zaapelował, by nie wszyscy Ukraińcy, którzy chcą uzyskać numer PESEL, udali się do urzędów już pierwszego dnia:

"Szanowni państwo, otrzymacie pełne wsparcie związane z opieką zdrowotną, wsparciem socjalnym od dnia, w którym przekroczyliście granicę. Ale prosimy, abyście nie wszyscy udali się pierwszego, czy drugiego dnia do urzędów. Nie możemy zablokować funkcjonowania administracji w związku z tym" - podkreślił wiceminister.

Uchodźcy po zarejestrowaniu będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL, potwierdzenie wydania profilu zaufanego i nadanych haseł.

Nie tylko PESEL dla Ukraińców. Będą także mobilne dokumenty tożsamości

Jak powiedział w sobotę (12.03.2022) pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, rząd pracuje też nad mobilnymi dokumentami tożsamości dla Ukraińców i rozważa wprowadzenie także nośnika fizycznego. Cieszyński przypomniał jednak, że "dokumenty tożsamości to są dokumenty na najwyższym poziomie zabezpieczeń".

- Także tutaj nie możemy sobie pozwolić na to, żeby tego nie dopełnić. Dlatego na to daliśmy sobie trochę więcej czasu. Prawdopodobnie wydamy pierwszy w UE mobilny dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją - zaznaczył.

TOK FM PREMIUM