Minister obrony Niemiec oferuje Polsce wsparcie w postaci systemu obrony Patriot. Jest odpowiedź Błaszczaka

Minister obrony Niemiec zaoferowała wsparcie dla Polski w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej. Min. Christine Lambrecht wyjaśniła, że chodzi o wsparcie obejmujące systemy obrony Patriot i myśliwce typu Eurofighter.
Zobacz wideo

- Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot. Jesteśmy już na Słowacji - chcemy tam przedłużyć naszą obecność do końca 2023 roku, a być może nawet dłużej - powiedziała minister obrony Niemiec Christine Lambrecht, którą cytuje w poniedziałek niemiecka agencja dpa.

Lambrecht oświadczyła, że Sojusz (NATO - PAP) musi poprawić swoją obronę powietrzną. Dotyczy to partnerów NATO, takich jak Polska, Słowacja i kraje bałtyckie, które graniczą bezpośrednio z Rosją i Ukrainą.

Na propozycję zareagował szef MON - Mariusz Błaszczak. "Z satysfakcją przyjąłem propozycję niemieckiej minister obrony dot. rozmieszczenia w naszym kraju dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot. Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką, zaproponuję by system stacjonował przy granicy z Ukrainą" - napisał na Twitterze szef resortu obrony.

Po raz pierwszy Niemcy zaoferowały Polsce wsparcie dzień po eksplozji w Przewodowie - w środę 16 listopada. Rzecznik niemieckiego resortu obrony przekazał wtedy, że chodzi o wzmocnienie tzw. Air Policing, w której skład wchodzą samoloty Eurofighter należące do niemieckich sił powietrznych. - Odrzutowce nie muszą być w tym celu przenoszone do Polski. Patrole mogą odbywać się z baz niemieckich sił powietrznych - stwierdził rzecznik.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM