Rosjanie wysadzili tamę w Nowej Kachowce. Nagrania pokazują przelewające się ogromne masy wody

Wysadzając zaporę wodną na Dnieprze w Nowej Kachowce, Rosja spowodowała najprawdopodobniej największą katastrofę technologiczną od dziesięcioleci - stwierdził minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Połowa z przęseł tamy w Nowej Kachowce jest zniszczona, konstrukcja wciąż się zawala - podała agencja Reutera.
Zobacz wideo

Po wysadzeniu w nocy z poniedziałku na wtorek zapory w Nowej Kachowce, tworzącej potężny zbiornik kachowski na Dnieprze, zalanych zostało dotąd około 10 miejscowości. W strefie krytycznej znalazło się blisko 16 tys. osób - podały władze obwodu chersońskiego. Informacje te dotyczą zachodniej części Dniepru, kontrolowanej przez władze ukraińskie.

Serwis internetowy "Ukraińskiej Prawdy" publikuje nagrania wideo pokazujące skalę zniszczeń. Widać na nich ogromne masy wody przelewające się przez zniszczoną zaporę.

- Wysadzenie tamy jest straszne, bo objęło nie tylko przejazd przez groblę. Wysadzona jest sama Kachowska Elektrownia Wodna - powiedział szef lojalnych wobec Kijowa władz miasta Wołodymyr Kowałenko. Podkreślił, że w Nowej Kachowce są problemy z internetem, dlatego trudno jest mu teraz uzyskać doniesienia z okupowanego miasta. W jego części ze względów bezpieczeństwa odłączono elektryczność.

Połowa z przęseł tamy w Nowej Kachowce jest zniszczona, konstrukcja wciąż się zawala - podała agencja Reutera. W samej miejscowości podtopione zostało miejscowe zoo, teren teatru letniego, okoliczne kawiarnie, przystań jachtowa. Woda dotarła do nabrzeżnego bulwaru - Alei Dnieprowskiej.

Tysiące zagrożonych osób, trwa ewakuacja

Podtopienia występują również w okolicach Chersonia. W strefie krytycznej znalazło się blisko 16 tys. osób - podały władze obwodu chersońskiego. Informacje te dotyczą zachodniej części Dniepru, kontrolowanej przez władze ukraińskie. Według władz lokalnych na godz. 7:30 całkowicie lub częściowo zalane zostały miejscowości: Tiahynka, Lwowe, Odradokamianka, Iwaniwka, Mykilske Tokariwka, Poniatiwka, Biłozerka i dzielnica Wyspa miasta Chersoń.

Ukraińskie koleje państwowe zapowiedziały, że w południe we wtorek (godz. 11 czasu polskiego) z Chersonia wyruszy pociąg ewakuacyjny.

TOK FM PREMIUM