Co mogą zrobić osoby, którym odmówi się zabiegu aborcji po decyzji TK? Ekspertka podpowiada, gdzie szukać pomocy

Agata Bzdyń z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny podpowiadała w TOK FM, jakie kroki może podjąć osoba, której odmówiono wykonania zabiegu aborcji w związku z decyzją TK Julii Przyłębskiej.
Zobacz wideo

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej opublikował w środę uzasadnienie wyroku z października 2020 r. ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało następnie, że "zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw".

Jakie prawne kroki prawne może podjąć osoba, której na skutek decyzji TK odmówi się wykonania zabiegu aborcji? O to Agnieszka Lichenrowicz pytała w TOK FM Agatę Bzdyń, radczynię prawną współpracującą z Federacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

- Taka osoba powinna złożyć wniosek o zastosowanie środków tymczasowych przed Europejski Trybunał Praw Człowieka - doradzała ekspertka. Jak tłumaczyła, taki wniosek rozpatrywany jest w ciągu 24 godzin.

Agata Bzdyń dodała też, że Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny pomoże przygotować taki wniosek osobom, które się do niej zwrócą.

- Nie uznajemy tego (orzeczenia, które zapadło w siedzibie TK - red.) za wyrok - pokreśliła.

22 października Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej uznał, że niezgodne z konstytucją są zapisy dopuszczające aborcję ze względu na trwałe i nieodwracalne wady płodu. Decyzja wywołała falę protestów w całej Polsce.

W związku z dzisiejszą decyzją TK o godz. 18:30 odbędzie się protest przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM