Szokujący spot PiS. Andrzej Duda zabrał głos. "Działanie niegodne"

"Pamięć o ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna. Tragedia milionów ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej. To działanie niegodne" - ocenił Andrzej Duda. Wpis prezydenta jest reakcją na nowy spot Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz wideo

"Pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna. Tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej. To działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia" - napisał prezydent Duda.

Wpis Andrzeja Dudy jest reakcją na szokujący spot, który we środę rano opublikowało Prawo i Sprawiedliwość. Filmik ma zniechęcić do udziału w organizowanym przez opozycję marszu 4 czerwca.  W nagraniu pojawiły się kadry z byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz wraz z informacją, że zamordowano tam ponad milion osób. Wyświetlany jest także napis: "6 milionów Polaków zamordowano podczas wojny". Następnie na ekranie widzimy skasowany wpis dziennikarza Tomasza Lisa o treści: "Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora" oraz tekst umieszczony przez PiS: "Czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem?".

Już wcześniej na spot zareagowało Muzeum Auschwitz. "Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz - po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu - uwłacza pamięci ofiar. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej" - podkreślono.

Obóz koncentracyjny Auschwitz II-Birkenau

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM