Afera wizowa. Rau zleca "nadzwyczajną kontrolę" w swoim resorcie i konsulatach. Jest też decyzja personalna

W związku z aferą wizową szef MSZ zdecydował o przeprowadzeniu nadzwyczajnej kontroli i audytu w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP.
Zobacz wideo

"Wiceminister MSZ Piotr Wawrzyk został wyrzucony z rządu i z list PiS, bo pomógł swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych" - poinformował w czwartek Onet. Jak podaje Prokuratura Krajowa, w śledztwie dotyczącym afery wizowej zarzuty usłyszało dotychczas siedem osób. CBA potwierdza zaś, że wiedziało o nieprawidłowościach w wydawaniu wiz od ponad roku. Według polityków opozycji do Polski za łapówki i bez weryfikacji mogło wjechać kilkaset tysięcy osób z Afryki i Azji. 

W piątek ministerstwo spraw zagranicznych, którym kieruje Zbigniew Rau, wydało komunikat: "W związku z trwającymi ustaleniami w sprawie nieprawidłowości w procesie wydawania wiz Minister Spraw Zagranicznych zdecydował, co następuje: zwolnić ze stanowiska i rozwiązać umowę o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ Jakubem Osajdą; przeprowadzić nadzwyczajną kontrolę i audyt w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP; wypowiedzieć umowy wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 r. powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych w wyniku zamknięcia 31 placówek decyzją ówczesnego szefa resortu Radosława Sikorskiego". 

Przypomnijmy, że Osajda był od wiosny tego roku dyrektorem Biura Służby Zagranicznej. Według informacji "Gazety Wyborczej" to właśnie on miał stać za pomysłem utworzenia w Łodzi Centrum Decyzji Wizowych. "Jakub Osajda, który odpowiadał za tworzenie centrów wizowych i kandydat na ambasadora w Reykjavíku, to obecnie bliski współpracownik ministra Raua" - napisali Wojciech Czuchnowski i Paweł Wroński.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM