Inflacja w kwietniu 2023 spadła. Ceny wielu produktów jednak wciąż rosną
Inflacja w kwietniu 2023 wyniosła 14,7 procent - takie ostateczne wyliczenia, przekazał Główny Urząd Statystyczny. Mimo spadku, w porównaniu do marca, ceny wciąż rosną.
Inflacja kwiecień 2023. Te produkty wciąż drożeją
W kwietniu najbardziej zdrożała żywność i napoje bezalkoholowe. W porównaniu do zeszłego roku, ceny w tej kategorii poszły w górę o blisko 20 procent.
Na liście produktów, które podrożały najmocniej liderem jest cukier. GUS zanotował w kwietniu wzrost cen cukru o 67 procent rok do roku. Mocno w górę poszły również ceny: mleka, serów czy ryżu i makaronu.
O ponad 40 proc. na przestrzeni roku, zdrożały też koszty ciepła dla domów i mieszkań. Natomiast na poziomie podobnym jak rok temu są ceny paliw.
Ekonomiści szacują, że do końca 2023 roku inflacja znacząco wyhamuje, a według prognoz ma wynieść ok. 9 proc. I w grudniu może wynieść nawet 9 procent. Przy czym to wciąż ponad trzy razy więcej, niż wynosi cel Narodowego Banku Polskiego.
Inflacja w Polsce 2023 - najwyższa pod ponad 25 lat
Według danych GUS-u w lutym 2023 inflacja wyniosła 18,4 proc. To najwyższy poziom od grudnia 1996 roku. Bardzo wysoka inflacja utrzymuje się w Polsce od ponad roku - od marca 2022 roku.
Prezes Narodowego Banku Polskiego ocenił po majowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, że w Polsce inflacja spada "bardzo szybko". - To określenie "na łeb na szyję", którym się kiedyś posłużyłem, ma miejsce - stwierdził Adam Glapiński. Jak mówił szef banku centralnego, "do końca roku spodziewamy się, że inflacja spadnie do poziomu jednocyfrowego".
Analitycy ING BSK oczekują kontynuacji spadkowego trendu inflacji
"Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach trend spadkowy inflacji CPI będzie kontynuowany, ale tempo spadku cen będzie zwalniało. Największy wpływ na dezinflację ma wygasanie bezpośredniego wpływu wcześniejszego szoku energetycznego (spadek cen paliw, wolniejszy wzrost cen nośników energii). Jednocześnie wciąż utrzymują się pośrednie skutki tego szoku i przenoszenie wyższych kosztów na ceny towarów i usług, co powoduje utrzymywanie się wysokiej inflacji bazowej" - wskazali analitycy.
Według ING BSK, do końca roku inflacja obniży się najprawdopodobniej poniżej 10 proc., jednak nie jest to w ocenie banku powód do zadowolenia dla władz monetarnych, ani tym bardziej podstawa do rozpoczęcia cyklu luzowania polityki pieniężnej.
Bank wskazał, że w średnim terminie nadal widzi istotne ryzyka podwyższonej inflacji.
"Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są utrzymywane poniżej cen rynkowych i będą prawdopodobnie musiały zostać podniesione w 2024. Ryzykiem dla inflacji jest także ekspansywna polityka fiskalna. Nowe wydatki w ramach programu wyborczego ogłoszone wczoraj zawierają waloryzację świadczeń na dzieci do 800 zł, darmowe leki dla młodych i seniorów oraz zwolnienie aut osobowych z opłat za przejazd autostradami, co w 2024 zwiększy deficyt o ok. 0,7-1 proc. PKB" - uważają analitycy.
Ich zdaniem najprawdopodobniej nie jest to jeszcze koniec zmian w polityce socjalnej, dalsze kroki zapowiedziano na połowę czerwca i wrzesień.
Analitycy podtrzymali opinię, że do końca 2023 nie będzie warunków do obniżek stóp procentowych, a pierwsze cięcia będą miały miejsce dopiero jesienią 2024 roku.
Według ING BSK, spadek inflacji w kwietniu 2023 względem marca zawdzięczamy przede wszystkim wolniejszemu wzrostowi cen żywności w ujęciu rocznym, co wynika w dużym stopniu z wysokiej bazy odniesienia.
Zdaniem analityków utrzymuje się presja na wzrost cen w kategoriach bazowych i wysoka dynamika cen usług. Np. usługi transportowe podrożały w kwietniu o 24,8 proc. m/m.
"Szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się w ubiegłym miesiącu nieznacznie – do 12,2 proc. r/r z 12,3 proc. w marcu. Spadek inflacji bazowej cieszy, ale na tle regionu Europy Środkowej to raczej skromna poprawa sytuacji inflacyjnej" - wskazano
Posłuchaj:
-
Co z kontrofensywą Ukrainy po wysadzeniu zapory? Gen. Bieniek wskazuje opcje i mówi o "wściekłości Putina"
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Dlaczego Rosjanie wysadzili zaporę? Gen. Różański wskazuje na krymski trop. "Może stać się pułapką"
-
Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
-
Co Andrzej Duda przekazał w orędziu? Było m.in. o Polsce w UE i nowym pomyśle prezydenta
- Wyniki Lotto 06.06.2023, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
- W zoo w Nowej Kachowce "zginęły niemal wszystkie zwierzęta". "Na zalanych ulicach sarny, bobry i łąbędzie"
- Japońskie roboty, koreańskie chipy. Technologiczny wyścig o palmę pierwszeństwa
- "Będą ciskane gromy". Kwiatkowski wyjaśnia, co wydarzy się po decyzji w sprawie Kamińskiego i Wąsika
- Michał Dworczyk na spotkaniu Campusu Polska. Nitras się tłumaczy. "Wytłumaczyłem mu kulturalnie"