-
"Rosja jak tlenu potrzebuje słowiańskiej krwi". Kreml stawia na rusyfikację obywateli Ukrainy "od dnia zero"
Rosjanie zaczęli rusyfikować Mariupol. W mieście są więc już rosyjskie banki, uczelnie. Wprowadzono też rosyjski kod telefoniczny. - Kreml nie musi dbać o żadne pozory, bo informacje, które wypuszcza, wypuszcza już na dobry grunt. Do wewnątrz - komentuje w TOK FM Marcin Wyrwał, dziennikarz Onetu.
-
Talibowie chcą oczyścić Afganistan z narkotyków. "Choć nie przeszkadza im to truć ludzi z państw zgniłego Zachodu"
Talibowie zapowiedzieli zakończenie upraw maku, choć wcześniej na kontrolowanych przez nich terenach produkcja opium rosła. - Chodzi im o to, by oczyścić Afganistan z narkotyków, których zakazuje Koran. Choć nie przeszkadza im to truć ludzi z państw zgniłego Zachodu - komentuje w TOK FM dr Kamila Kasperska-Kurzawa z Uniwersytetu Opolskiego.
-
Armia Putina nie odpuści pułkowi Azow. "Musi zostać pokonany w walce, żeby zetrzeć jego legendę"
Trwają negocjacje w sprawie ewakuacji rannych z huty Azowstal w Mariupolu. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że rozpoczęła się nowa runda rozmów. - Rosjanie paradoksalnie mogą się zgodzić na ewakuację, choć to w większości żołnierze znienawidzonego w Rosji Pułku Azow - komentuje w TOK FM Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Co za tym przemawia?
-
Putin chciał rozbić Zachód, a osiąga odwrotny efekt. "NATO powinno postawić mu pomnik"
Prezydent i premier Finlandii wydali oświadczenie, w którym stwierdzają, że neutralna dotychczas Finlandia powinna "niezwłocznie" przystąpić do NATO. - Mój kolega po fachu w Rosji, powiedział nawet: NATO powinno postawić Putinowi pomnik. W takim stopniu przyczynił się do mobilizacji sojuszu, integracji i zjednoczenia sił - komentuje w TOK FM prof. Katarzyna Zysk. Ekspertka z Norweskiego Instytutu Studiów Obronnych wskazuje też, co w tej sytuacji może zrobić prezydent Rosji.
-
Finlandia chce do NATO, a Kreml się odgraża. Ekspert kreśli możliwe scenariusze
Neutralna dotychczas Finlandia powinna "niezwłocznie" przystąpić do NATO - uznały władze tego kraju. Jeśli tak się stanie, to północna część wschodniej flanki NATO wydłuży się do 1,5 tys. km. Jak mówił w TOK FM prof. Jakub Godzimirski, Rosja może "poczuć się zagrożona działaniami" NATO szczególnie, jeśli chodzi o jeden konkretny półwysep.
-
Jakim prezesem NBP będzie Adam Glapiński w kolejnej kadencji? "Nadal gawędzącym"
Adam Glapiński pozostanie prezesem NBP. Jak zauważa Piotr Kuczyński, można mu zarzucić mnóstwo rzeczy, w tym m.in. złą komunikację z rynkiem, wtręty polityczne, złą politykę kadrową, osłabianie złotego w 2020 r. - Ale jednego mu nie można było zarzucić, co jest mu właśnie zarzucane, że to on jest ojcem inflacji - komentuje w TOK FM główny analityk domu inwestycyjnego Xelion.
-
Niemcy zmieniają kurs wobec Ukrainy, ale powoli. "Nadal silny jest obóz, który stawia głupawą alternatywę"
Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock jako pierwszy przedstawiciel rządu Niemiec - od czasu rosyjskiego ataku 24 lutego - pojechała na Ukrainę. - Powiedziała wszystko to, co powinna była powiedzieć - komentuje w TOK FM Anna Kwiatkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jakie znaczenie miała wizyta?
-
Wakacje kredytowe na tylko jeden kredyt. Waldemar Buda zapowiada ważną zmianę w planach pomocy dla kredytobiorców
Wakacje kredytowe będą kierowane nie tylko do najbardziej potrzebujących, ale do wszystkich kredytobiorców, zapewnia minister rozwoju i technologii. - Ani państwo, ani banki do tego nie dopłacają. To wydłużenie okresu kredytowania - tłumaczy w TOK FM Waldemar Buda. Zapowiada jednak zmianę - jeden kredytobiorca będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych na tylko jeden kredyt.
-
Gronkiewicz-Waltz o jedynym argumencie PiS, by popierać Glapińskiego. "To pełna dyspozycyjność"
Sejm ma w czwartek zdecydować, czy w fotelu prezesa NBP na drugą kadencję zasiądzie Adam Glapiński. - Niewątpliwie jest to niekorzystne dla reputacji Polski - komentuje w TOK FM prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz.
-
Coraz więcej Polaków chce mieć własny schron. "Uwaga na betonowe trumny"
Prywatny schron stał się marzeniem wielu Polaków. W firmach zajmujących się ich projektowaniem i montażem telefony się urywają. - Mamy teraz 20 zapytań dziennie. Wcześniej nie było ich tyle w całym miesiącu - mówi specjalista ds. sprzedaży w BEWA Kamila Kloc. Eksperci przestrzegają przed niesprawdzonymi rozwiązaniami.
-
"Strzelnic jest za mało, by przyjąć wszystkich chętnych". W kolejce po broń nawet miesiąc. "Polska to czarna dziura"
Na strzelnicach oblężenie - chętnych jest tak dużo, że brakuje wolnych miejsc na najbliższe tygodnie. Są też problemy z dostępem do amunicji. - Przed wybuchem wojny, co dwa tygodnie zamawialiśmy dwie tony nabojów i rozwoziliśmy je po kraju, dziś przychodzi ich o połowę mniej - mówi Roman Tołczyk, właściciel strzelnicy sportowej Hubertus w Białymstoku oraz hurtowni broni i amunicji.
-
Kasia z Ząbek, córka z Mokotowa. Tak "onuca" sieje hejt na uchodźców z Ukrainy
Kasi z Ząbek nie zrobiono prześwietlenia w szpitalu, bo... uchodźcy z Ukrainy. Córka z Mokotowa nie została obsłużona w urzędzie, bo... uchodźcy z Ukrainy. Polacy nie mają szans na mieszkania socjalne, bo.. uchodźcy z Ukrainy - takie wpisy to już niestety codzienność w polskim internecie. Eksperci alarmują, że za hejtem na uciekinierów z Ukrainy stoją przede wszystkim opłacane przez Kreml trolle i ostrzegają: podzielonym społeczeństwem, w którym każdy każdemu skacze do gardeł łatwiej jest sterować i zaprowadzić własny porządek.
-
Hakerzy z Kremla stoją za awarią na kolei? "Jeśli to prawda, to może być dopiero gra wstępna"
Potężna awaria na kolei. Władze PKP PLK wskazują na "usterkę" urządzeń sterowania ruchem. - Może tak być, tylko dziwne, że pojawia się w 19 z 33 centrów, symultanicznie, w różnych częściach kraju - zwraca uwagę Joanna Sosnowska. Zdaniem współprowadzącej podcast TechStorie w TOK FM i redaktorki prowadzącej projekt Jutronauci, niewykluczone, że może to być zemsta Kremla za wizytę polskich polityków w Kijowie.
-
"Przyjechał Macron, wyjechał Micron". Ukraińcy w Polsce nauczyli się żartować z wojny nerwów na granicy
Ukraińcy w Polsce niechętnie rozmawiają o możliwej "wielkiej wojnie" Władimira Putina. Tropienie absurdów, COVID-19, rosnące ceny - to zajmuje ich bardziej. - Ile można się bać? Jakby nie liczyć, to już osiem lat, od kiedy żyjemy w poczuciu, że znowu może być bardzo niebezpiecznie - tłumaczy Myrosława Keryk.
-
"Po nocy, a wykopiemy grób". Pogrzebów jest tak wiele, że odbywają się nawet w niedziele. "Polacy umierają hurtowo"
Pracownicy branży pogrzebowej nie muszą sprawdzać codziennych danych z Ministerstwa Zdrowia, żeby doskonale wiedzieć, jak wygląda sytuacja pandemiczna w kraju. - W jednym tygodniu chowamy po dwie osoby z najbliższej rodziny. Matkę i córkę, matkę i syna, męża i żonę, rodzeństwo - wylicza pracownik jednej z firm pogrzebowych. Na pochowanie bliskich bywa, że trzeba czekać dwa tygodnie.
-
"Dyplomacja w ruinie". Były ambasador o "zwłokach polskiego MSZ": To jest zombie
- Siedzimy przy stole jak brydżysta, który ma same blotki w ręku - tak o modelu dyplomacji przyjętym przez PiS mówi w rozmowie z tokfm.pl Jerzy Marek Nowakowski. Zdaniem byłego ambasadora, który polityką zagraniczną zajmuje się od lat 80., obecnie "na placówkę zostajesz wysłany w nagrodę i na synekurę". - Masz głównie korespondować z centralą. Dlatego pora zacząć mówić już o zwłokach polskiego MSZ - ocenił.