Dorota Kalinowska-Bartosewicz

 • 'Profesorek na śmieciarce'. Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. 'Podbudowuję się'

  "Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"

  - Jeszcze zanim trafiłem do szkoły, pracowałem u stolarza, gdzie dostawałem ok. 1 tys. zł miesięcznie. Bez doświadczenia, a już więcej niż na start w szkole! Dobrze pamiętam 2007 rok i swoją pierwszą wypłatę nauczyciela - ok. 850 zł - mówi w rozmowie z tokfm.pl nauczyciel dyplomowany Adam Zin. Z czasem dorabiał też jako stróż nocny, kasjer w sieci marketów czy np. kelner. - Ostatnio podpisałem z kolei umowę o pracę jako kierowca śmieciarki - dodał.

 • Uczył historii, a teraz chowa zmarłych. 'Dzwonili ze szkoły, żebym uczył podstaw przedsiębiorczości'

  Uczył historii, a teraz chowa zmarłych. "Dzwonili ze szkoły, żebym uczył podstaw przedsiębiorczości"

  Dla nauczyciela historii głównym źródłem utrzymania stał się zakład pogrzebowy. Średnio ma 15-20 pogrzebów miesięcznie, odpowiada na każde wezwanie. - Ciało wisiało ponad tydzień na 11. piętrze w bloku, w ponad 30-stopniowym upale. Miało wszystkie kolory tęczy. Lała się z niego woda. Skóra schodziła nawet przy najmniejszym dotyku. Chciała pani je podnieść, a skóra zostawała w rękach, ciało się wyślizgiwało - tak o najtrudniejszych zleceniach mówi w rozmowie z tokfm.pl Artur Sierawski.

 • Do wichur w zimie trzeba się przyzwyczaić. Ale jest jeszcze jeden trend. 'Niepokojąca zmiana'
 • 'Usiadł, zasnął i zamarzł'. Kolejna śmierć na granicy polsko-białoruskiej. 'Czarny dzień'

  "Usiadł, zasnął i zamarzł". Kolejna śmierć na granicy polsko-białoruskiej. "Czarny dzień"

  W czwartek na pograniczu polsko-białoruskim aktywiści natrafili na zwłoki uchodźcy. - Wcale nie znaleźliśmy ich w miejscu bardzo trudno dostępnym. Były zaledwie kilkadziesiąt metrów od drogi leśnej, którą mogą jeździć samochody - mówił w TOK FM Kamil Syller, prawnik i mieszkaniec Podlasia. W jego ocenie, uchodźca najprawdopodobniej stracił siły po przejściu trudniejszego terenu. - Usiadł, zasnął i zamarzł - dodał.

 • 'Koncert mocarstw' w Monachium. Ekspert zwraca uwagę na ważną rzecz. 'Siedzieli ze smutnymi minami'

  "Koncert mocarstw" w Monachium. Ekspert zwraca uwagę na ważną rzecz. "Siedzieli ze smutnymi minami"

  W Monachium rozpoczęła się jedna z najważniejszych konferencji dotyczących globalnego bezpieczeństwa. Zdaniem Jerzego Marka Nowakowskiego, głównymi z poruszanych tematów będą m.in. dozbrajanie Europy, a także przyszłość Rosji. - Żałuję, że my jako Polacy nie potrafimy wyjść z rozsądnym projektem, bo pojawiła się nieprawdopodobna szansa, by po raz pierwszy od 300 lat wyłączyć Rosję z Europy - mówił w TOK FM historyk i dyplomata.

 • 5 zł za dobrego pączka to drogo? 'To nie są ceny z kosmosu. One są nawet zaniżone'. Tłusty czwartek na przetrwanie
 • Duda o samolotach dla Zełenskiego. F-16 pojawią się jednak na ukraińskim niebie? Gen. Bąk: To próbowanie Rosjan

  Duda o samolotach dla Zełenskiego. F-16 pojawią się jednak na ukraińskim niebie? Gen. Bąk: To próbowanie Rosjan

  Ukraina liczy, że Zachód po decyzji o przekazaniu czołgów Leopard zdecyduje się także na wsparcie myśliwcami F-16. Zdaniem gen. Tomasza Bąka, choć pomoc jest istotna, to jednak mogłoby to doprowadzić do zwiększenia napięcia między Rosją a NATO. - To trochę próbowanie Rosjan, na ile będą chcieli przeciwdziałać tego typu decyzjom - zwrócił też uwagę w TOK FM były dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

 • Rosyjska armia bez sukcesów, a Putin 'pudruje gospodarczego trupa'. 'Makaron na uszy trzeba nawinąć'

  Rosyjska armia bez sukcesów, a Putin "pudruje gospodarczego trupa". "Makaron na uszy trzeba nawinąć"

  W Rosji nadzwyczajna mobilizacja - nie tylko przed rocznicą ofensywy na Ukrainę, ale także długo odkładanym wystąpieniem prezydenta Putina przez Zgromadzeniem Parlamentarnym. - Także linia propagandowa wchodzi w ostre zakręty. Miedwiediew napisał np. o prezydencie Ukrainy, że to przebrana w dziwne stroje modelka zaprezentowała się Europie - mówiła w TOK FM Anna Łabuszewska autorka bloga "17 mgnień Rosji".

 • 'Król jest nagi'? Najbogatszy azjatycki miliarder musi się tłumaczyć. 'W Indiach to bohater'

  "Król jest nagi"? Najbogatszy azjatycki miliarder musi się tłumaczyć. "W Indiach to bohater"

  Adani Group, holding najbogatszego azjatyckiego miliardera Gaurama Adaniego, został oskarżony o oszustwa księgowe przez firmę Hindenburg Research. - Ci, którzy nie lubią Adaniego nazywają Hindenburga dzieckiem jak z bajki Andersena, które krzyknęło: "Król jest nagi". I wreszcie wszyscy się zorientowali, że tak jest w rzeczywistości. Z kolei obrońcy Adaniego mówią, że to Hindenburg wywołał panikę, jak osoba w zatłoczonym teatrze, która krzyczy: "Pożar" - skomentował w TOK FM dr Krzysztof Zalewski z Instytutu Boyma.

 • Putin skleja się ze Stalinem. 'Nowa tradycja w rosyjskiej propagandzie'

  Putin skleja się ze Stalinem. "Nowa tradycja w rosyjskiej propagandzie"

  Prezydent Rosji w Wołgogradzie - podczas 80. rocznicy zwycięstwa w walkach o to miasto podczas drugiej wojny światowej - nawiązał do dostaw zagranicznych czołgów dla Ukrainy. Równie głośno było jednak o odsłonięciu tamtejszego pomnika Stalina. Zdaniem prof. Agnieszki Leguckiej, to bardzo symboliczne. - Jeszcze kilka lat temu można było powiedzieć, że to niewyobrażalne, by w Rosji Stalina stawiać na pomnikach - mówiła w TOK FM ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

 • Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. 'To bardzo prosta rzecz'

  Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. "To bardzo prosta rzecz"

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał sojuszników do dostarczenia jego armii pocisków dalekiego zasięgu. - Chodzi o to, by Ukraińcy dostali taką amunicję - nawet nie broń, bo oni już mają odpowiednie HIMARS-y - by dosięgnąć celów militarnych na terenie Rosji. To znaczy, by zmusić żołnierzy rosyjskich na froncie w Donbasie do cofnięcia się bliżej granicy - wyjaśniał w TOK FM.

 • 'W garze zawrzało ponad poziom'. Polska u progu buntów w więzieniach? Ekspert: Napięcie stale rośnie
 • Ukraina urządziła 'pokazuchę' przed szczytem z UE, ale na nie wiele się to zda. 'Będzie rozczarowanie'
 • 'Dziś nie płacę' i 'dzida'. Ale potem wracają, bo 'pensja przyszła'. Plaga kradzieży paliw na stacjach

  "Dziś nie płacę" i "dzida". Ale potem wracają, bo "pensja przyszła". Plaga kradzieży paliw na stacjach

  Plaga kradzieży paliw na stacjach benzynowych. Kierowcy, którzy uciekają bez płacenia, stają się coraz bardziej bezczelni. Zdarza się, że "zaleją bak do pełna, wejdą do sklepu i krzykną: 'Zapłacę, jak będą miał'". Tylko w powiecie świebodzickim w 2022 roku doszło do 381 kradzieży paliw. A że jest tam jedynie 18 stacji, więc - statystycznie - każda z nich była okradana ponad 21 razy.

 • Nowe prawo o pieczy zastępczej pełne luk. 'Nie jest tak różowo, jak mogłoby się wydawać'

  Nowe prawo o pieczy zastępczej pełne luk. "Nie jest tak różowo, jak mogłoby się wydawać"

  W środę weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zdaniem Michała Janczury, choć to krok w dobrym kierunku, to jednak do uzdrowienia systemu nadal daleko. - Nie jest tak różowo, jak mogłoby się wydawać. Żeby nie tworzyć nowych domów dziecka, trzeba mieć całe zaplecze - mówił dziennikarz TOK FM i autor radiowego serialu dokumentalnego "Piecza".

 • Tortury w Barczewie to nie jest odosobniony przypadek? Machińska nie daje gwarancji. 'Polska jest na zakręcie'

  Tortury w Barczewie to nie jest odosobniony przypadek? Machińska nie daje gwarancji. "Polska jest na zakręcie"

  W zakładzie karnym w Barczewie funkcjonariusze zastraszają osadzonych, stosują represje, przemoc fizyczną i słowną - wynika z raportu, który powstał na zlecenie RPO. Zdaniem dr Hanny Machińskiej działanie Służby Więziennej pozostawia wiele do życzenia. - Robi wszystko, by przekierować całą sprawę na inny tor: zobaczcie, ci którzy przyjeżdżają, są niewiarygodni. Oni tworzą jakąś nieprawdę - mówiła w TOK FM prawniczka i była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.

 • Putin szykuje wielką ofensywę w Ukrainie? Gen. Różański w to nie wierzy i mówi o 'planie minimum Rosji'

  Putin szykuje wielką ofensywę w Ukrainie? Gen. Różański w to nie wierzy i mówi o "planie minimum Rosji"

  ISW wskazuje, że Rosjanie przygotowują się do decydującej operacji w Ukrainie w nadchodzących miesiącach. Zdaniem gen. broni rezerwy Mirosława Różańskiego, wcale nie musi tak jednak być. - Dziś rzecz się toczy o to, by nie dopuścić do tego, by Ukraina zajęła Krym - dalej uważam, że to dla niej cel strategiczny. A Rosjanie będą robili wszystko, by utrzymać tereny zajęte przed lutym ubiegłego roku, czyli obie separatystyczne republiki: Doniecką i Ługańską oraz Krym - mówił w TOK FM prezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS i doradca Polski 2050.

 • Leopardy to nie wszystko. Prof. Bachmann: Scholz ma znacznie trudniejszą żabę do przełknięcia
 • Babisz jak PiS. 'Polityki zagranicznej używa tylko i wyłącznie na potrzeby rynku wewnętrznego'
 • Rosja wyrzuca z kraju ambasadora Estonii. Były dyplomata: To element gry

  Rosja wyrzuca z kraju ambasadora Estonii. Były dyplomata: To element gry

  Ambasador Estonii do 7 lutego ma opuścić Rosję. - To ruch nieprzyjazny wobec Estonii, ale powiedzmy sobie szczerze, gdyby przyjąć argumentację Rosji, to ta powinna wykonać podobny w stronę Szwecji, Polski, Finlandii, Niemiec, Francji, Holandii i innych krajów, które dołączyły się do pakietu dodatkowej pomocy - skomentował w TOK FM Jan Truszczyński, były wiceminister spraw zagranicznych i były ambasador przy UE.