Interaktywna mapa kleszczy w Polsce. Sprawdź gdzie ich najwięcej. Dodaj swoje obserwacje

Jeszcze kilka lat temu ostrzeżenia o kleszczach pojawiały się wiosną i wracały jesienią. Zmiany klimatu i bezśnieżne zimy robią jednak swoje; dziś na kleszcze trzeba uważać od kwietnia do listopada. Dlaczego są groźne, jak się chronić i gdzie jest ich najwięcej? Właśnie powstaje Polska mapa kleszczy.

Kleszcze, gdzie żyją, jakie choroby przenoszą

Kleszcze to pajęczaki, które pasożytują na kręgowcach, między innymi zwierzętach hodowlanych i ludziach. Są drugimi po komarach nosicielami chorób zakaźnych przenoszonych na ludzi.

Żyją w lasach liściastych i mieszanych, a także we wszelkich innych miejscach z bujną roślinnością, która nie musi być wysoka. Można je spotkać na łące, ale także w miejskim parku, skwerze czy nawet przydomowym ogródku.

Najgroźniejsze choroby przenoszone przez kleszcze to:

  • borelioza - wywołuje ją bakteria Borrelia burgdorferi, która może zaatakować skórę, układ nerwowy, stawy, serce, narząd wzroku,
  • babeszjoza - wywołują ją pierwotniaki z rodzaju Babesia, które namnażają się w krwinkach czerwonych, prowadząc do ich rozpadu. W efekcie wywołana choroba może powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych: wątroby, śledziony, nerek i ośrodkowego układu nerwowego,
  • kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) - objawia się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, zapaleniem mózgu lub jednym i drugim.

W przypadku chorób odkleszczowych, należy skojarzyć obecność kleszczy z pojawiającymi się objawami chorobowymi i jak najszybciej udać się do lekarza. Przed KZM, na które nie ma dedykowanych leków najlepiej zabezpieczyć się szczepionką. Szczepionka na kleszcze jest jedyną skuteczną profilaktyką dla ludzi. Zwierzęta można chronić stosując :

  • krople na kleszcze dla psa
  • tabletki na kleszcze dla psa

Polska mapa kleszczy powstaje w czasie rzeczywistym. Dołącz bezpłatnie

Kleszczy w Polsce jest już tak dużo, a konsekwencje napotkania pajęczaka tak przykre, że ludzie w różny sposób zabezpieczają się przed nimi.

Wychodząc na spacer, szczególnie z dzieckiem lub psem, warto wiedzieć czy w okolicy mnożą się kleszcze i w miejscach, gdzie jest ich dużo wzmóc czujność i sięgnąć po dodatkowe zabezpieczenia.

Jak sprawdzić, czy w okolicy są kleszcze?

Wystarczy wejść na portal ciemnastronawiosny.pl i sprawdzić czy w danym miejscu były przypadki znalezienia kleszczy.

Jest to serwis społecznościowy, który tworzą non-profit miłośnicy psów. Zawiera interaktywną mapę;  można na niej zarówno sprawdzić miejsce, gdzie się przebywa, jak i dodać zdarzenie związane z kleszczami, którego było się uczestnikiem. Mapa aktualizowana jest w czasie rzeczywistym. Im więcej użytkowników zaznaczy miejsce znalezienia kleszcza, tym bardziej precyzyjną informację o nich będzie można znaleźć.

Ale uwaga, "białe plamy" nie muszą oznaczać miejsc wolnych od kleszczy.

Kleszcze. W tych regionach jest ich najwięcej

Są takie miejsca w Polsce, w których kleszcze występują endemicznie. Oznacza to, że zadomowiły się i można spotkać je tam często i niemal wszędzie. To:

Ponadprzeciętna ilość tych pajęczaków co rok odnotowywana jest:

  • w Małopolsce,
  • na Śląsku.

Są lata, w których liczba kleszczy wzrasta. To te, po ciepłych i bezśnieżnych zimach. Jeśli ocieplenie klimatu w Polsce utrzyma się, można się spodziewać, że każdy kolejny sezon będzie tym, w których znów wzrosła ich ilość.

TOK FM PREMIUM