Air Force One. Czym lata prezydent Stanów Zjednoczonych? Ten samolot to prawdziwe centrum dowodzenia

W piątek 25 marca Air Force One z Joe Bidenem na pokładzie wylądował na lotnisku w Rzeszowie. Samolot, którym prezydent Stanów Zjednoczonych przyleciał do Polski to latająca forteca i centrum dowodzenia w jednym.

Air Force One to kryptonim nadawany każdemu samolotowi amerykańskich sił powietrznych, na którego pokładzie aktualnie znajduje się urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych.

Samolotowi amerykańskich sił powietrznych, na którego pokładzie znajduje się wiceprezydent Stanów Zjednoczonych nadaje się kryptonim Air Force Two.

Procedurę takiego nazewnictwa prezydenckich samolotów wprowadzono po tym, jak w 1953 roku samolot prezydenta Eisenhowera o numerze bocznym 8610 i zawołaniu Air Force 8610 podczas komunikacji radiowej z kontrolą naziemną mógł zostać pomylony z lotem cywilnym Eastern 610. Aby do tego typu niebezpiecznych pomyłek nie doszło, samolot, którym podróżuje głowa państwa ma zawsze ten sam kryptonim.

Czym lata prezydent USA? Samoloty Air Force One są dwa

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych posiadają dwa samoloty VC-25A, o numerach 28000 i SAM 29000 przeznaczone do prezydenckich lotów. Są to zbudowane na zamówienie i specjalnie przystosowane wersje cywilnych samolotów Boeing 747-2G4B „Jumbo Jet".Obie maszyny stacjonują w hangarze numer 19 w bazie Sił Powietrznych USA Andrews w stanie Maryland

Na pokładzie Air Force One - gabinet, dwie kuchnie i sala operacyjna

Pokład prezydenckiego samolotuu ma 370 m kwadratowych i jest w stanie pomieścić ok 100 osób, w tym 30 członków załogi i 70 pasażerów. Składa się z trzech poziomów, na których znajdują się takie pomieszczenia, jak biuro prezydenta (z którego może wygłosić orędzie do narodu), sala konferencyjna, gabinet lekarski, który może służyć jako sala operacyjna, dwie kuchnie i kilka luksusowych sypialni.

Na pokładzie Air Force One podróżuje także "Bestia", czyli specjalnie przystosowana limuzyna, którą prezydent USA porusza się po wylądowaniu.

Air Force One to latająca forteca 

Każdy z samolotów Air Force One ma długości 70,7 m, wysokość 19,3 m i rozpiętość skrzydeł 56,9 m. Napędzane są czterema silnikami odrzutowymi. Dzięki nim Air Force One może poruszać się z prędkością około 0,92 Ma, czyli ponad 1120 km/h. Samolot na jednym tankowaniu może przelecieć około 12600 km ale jego zasięg jest praktycznie nieograniczony, ponieważ jest przystosowany do tankowania w powietrzu.

Prezydencki samolot wyposażony jest w najnowocześniejsze systemy obronne. Szczegóły tego wyposażenia są pilnie strzeżone, ale wiadomo, że Air Force One może przetrwać nawet atak bronią elektromagnetyczną i jest chroniony przed rakietami powietrze-powietrze i ziemia-powietrze. 

TOK FM PREMIUM