Mundial w Katarze szkodliwy dla klimatu? "Greenwashing" i ogromny ślad węglowy

Mistrzostwa świata w piłce nożnej Katar 2022 to wielkie wydarzenie sportowe. Impreza jest też ogromnym obciążeniem klimatycznym. I to pomimo zapewnień organizacji FIFA, że organizacja mistrzostw przyniesie neutralność klimatyczną. Czym jest neutralność klimatyczna i co o neutralności podczas mundialu sądzą eksperci?

Katar na mapie świata. Żyje z kopalin, produkuje najwięcej dwutlenku węgla na mieszkańca

Katar to niewielkie państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską. W największym mieście, i zarazem stolicy kraju Doha, żyje niespełna milion mieszkańców. W całym kraju mieszka nieco ponad 2 mln osób, przede wszystkim muzułmanów (68 proc.)

Według Trading Economics, Katar w 2017 roku zajmował 6. miejsce pod względem PKB na osobę i 1. pod względem PKB na osobę według wartości siły nabywczej pieniądza (riala katarskiego).

Wyborcza.pl zwraca uwagę, że państwo nazywane jest "wielką firmą naftową przebraną za kraj", a na jego niewielkiej powierzchni emisja dwutlenku węgla na mieszkańca jest wyższa niż w jakimkolwiek innym miejscu na Ziemi.

Wszystko za sprawą odkrytych w 1939 roku ogromnych złóż ropy naftowej. Do tego na terenie kraju odbywa się produkcja skroplonego gazu LNG, co powoduje, że ten mały, nielicznie zamieszkały kraj, stał się jednym z bogatszych państw świata.

"Pieniądze pozwoliły marzyć i mierzyć wysoko. Na przykład o organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej" - informuje Wyborcza.pl

Mundial w Katarze miał być neutralny klimatycznie. Emitowany CO2 ma zostać zrównoważony

Produkcja paliw kopalnych i ich wpływ na emisję dwutlenku węgla spowodowały, że w Katarze, gdzie jeszcze do niedawna nikt nie zaprzątał sobie uwagi ekologią, zaczęto myśleć o sporcie w kontekście ekologii. Zaangażowanie w sport miało pomóc roponośnemu gigantowi w łagodzeniu swojego wizerunku jako jednego z największych trucicieli naszej planety.

Także centrala FIFA przed mundialem podkreślała, że mistrzostwa świata w Katarze w 2022 r. będą neutralne dla klimatu.

W oficjalnym raporcie wydanym przez organizatorów i FIFA poinformowano, że mundial wyprodukuje około 3,6 mln ton dwutlenku węgla, a jednocześnie Katar zapewniał, że wyemitowany CO2 zostanie zrównoważony przez wiele inicjatyw.

Czym jest równoważenie emisji gazów cieplarnianych?

To m.in. inwestowanie w projekty obejmujące ochronę klimatu.

Jednak eksperci twierdzą, że nie tędy droga.

"Nasza mantra brzmi: najpierw jest unikanie emisji. Następnie redukcja. A jeśli nie ma innego sposobu: odszkodowanie — powiedział Marcel Kruse z niemieckiego Urzędu ds. Handlu Emisjami przy Federalnej Agencji Środowiska cytowany przez Wyborcza.pl.

Mundial w Katarze - "greenwashing" i ogromny ślad węglowy

Nikt nie ma wątpliwości, że mundial wyemituje do atmosfery ogromną ilość dwutlenku węgla.

"Wstępna analiza przeprowadzona przez szwajcarską agencję na zlecenie FIFA mówi o 3,6 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Zdecydowanie największy udział mają w tym podróże (lotnicze), infrastruktura (stadiony) i zakwaterowanie" - informuje Onet.pl

Mecze będą rozgrywane na ośmiu nowych stadionach. Do tego siedem z nich jest wyposażona w klimatyzację. Organizatorzy twierdzą, że obiekty powstały z kontenerów transportowych i nadają się do całkowitej dekonstrukcji.

Jednak — jak zauważył prof. Wolfgang Lucht z poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu — emisje spowodowane budową powinny być policzone na cały czas eksploatacji, czyli 60 lat, a nie na 70 dni, jak to zrobiono. Profesor Lucht nazwał takie działanie "greenwashingiem". To strategia, która ma sprawiać wrażenie, że inicjatywa jest bardziej zrównoważona, niż jest faktycznie.

Zdanie profesora Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu podzielają inni eksperci. Stowarzyszenie Carbon Market Watch oszacowało, że ślad węglowy wybudowanych stadionów może być nawet ośmiokrotnie wyższy, niż podano. Badacze z uniwersytetu w Lancaster, też uważają, że rzucane przez organizatorów liczby są niedoszacowane.

"Uzyskaliśmy wartość, co najmniej trzykrotnie wyższą dla całego mundialu — powiedział dla BBC badacz klimatu Mike Berners-Lee.

Źródła: WikipediaWyborcza.pl, Onet.pl

DOSTĘP PREMIUM