Pogoda na weekend. Będzie upalnie i burzowo. Możliwe nawałnice. Gdzie pogoda zmieni się najbardziej?

Jak przekazało IMGW, pogoda w Polsce podczas weekendu będzie dynamiczna. Wciąż zmagać się będziemy z upałami, jednak pojawią się też gwałtowne burze z gradem i intensywnymi opadami deszczu. Sprawdziliśmy gdzie będzie wciąż upalnie, a którym rejonie kraju pojawią się nawałnice.

Ostatnie dni męczyły nas upałami. Na weekend IMGW zapowiada zmianę pogody, przynajmniej chwilową.

Pogoda na piątek. Pojawią się gwałtowne burze z gradem. Zobacz gdzie

Według Instytutu w piątek we wschodniej połowie kraju będzie pogodnie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie wzrastać do dużego i będą występować przelotne opady deszczu i burze. Burze miejscami będą bardzo gwałtowne, z opadami gradu, z deszczem punktowo do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h, a lokalnie nawet do 100 km/h. Wciąż będzie upalnie, od 29 st. C na krańcach zachodnich do 35 st. C miejscami na południu kraju. Nieco chłodniej będzie nad morzem od 23 do 28 st. C. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, z kierunków wschodnich, na zachodzie skręcający na kierunki zachodnie.

W nocy z piątku na sobotę najspokojniejsza pogoda będzie na wschodzie. Natomiast nadal będzie burzowo w zachodniej połowie kraju. W czasie burz opady deszczu do 30 mm, a na południu kraju nawet do 45 mm, lokalnie grad i wiatr w porywach do 90 km/h. Ciepło, od 16 st. C na wschodzie do 20 st. C na zachodzie i 21 st. C nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

Pogoda w sobotę. Wciąż burzowo. Pojawią się ulewy i grad. Możliwe nawałnice

W sobotę kontynuacja burzowej pogody. Słonecznie jedynie na krańcach wschodnich. Na pozostałym obszarze więcej chmur i przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem i ulewnym deszczem do 40-45 mm. Porywy wiatru w czasie burz do 90 km/h. Na wschodzie kraju nadal będzie upalnie, na zachodzie już chłodniej. Temperatura maksymalna od 23 st. C na krańcach zachodnich do 31 st. C na wschodzie. Nad morzem i w obszarach podgórskich od 20 do 24 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie przeważnie z kierunków wschodnich, na zachodzie, z zachodnich.

Pogoda w niedzielę. Pochmurno i chłodniej. Maksymalnie 29 st.C.

W niedzielę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami występować będą przelotne opady deszczu, a na wschodzie kraju również burze, lokalnie z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Temperatura maksymalna od 21 st. C w centralnej części kraju do 29 st. C na krańcach wschodnich; nad morzem i w obszarach podgórskich chłodniej, od 19 do 21 st. C.

Pogoda sierpień 2022. Nawet 7,5 stopnia więcej niż w ostatnich 20 latach. Wiemy gdzie 

Tegoroczny sierpień biorąc pod uwagę dotychczasowe temperatury, można uznać za miesiąc ekstremalnie gorący - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

- Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny sierpień można jak na razie (do 17.08), uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż 4,3 st. W zachodniej Polsce anomalie lokalnie osiągają nawet 7,5 st. (Zielona Góra), natomiast w większej części kraju wynoszą od 3 do 7 stopni. Najniższe odchylenie (1,1) zanotowano w Rzeszowie – poinformowało PAP biuro prasowe IMGW.

Synoptycy tłumaczą, że jeśli spojrzeć na przeciętne (1991-2020) warunki termiczne pod koniec drugiej dekady sierpnia, to w tym okresie powinniśmy spodziewać się temperatury maksymalnej od 21,6 st.(Łeba) do 26,6 st.(Opole).

Tymczasem prognozy na piątek wskazują, że w zasadzie w całej Polsce wartości temperatury maksymalnej będą znacznie wyższe niż przeciętnie, ze względu na napływ ciepłego powietrza z południowego wschodu. Najwyższa temperatura, powyżej 35 stopni, spodziewana jest w Tarnowie.

- Jedynie na jednej stacji (Świnoujście) prognozowana temperatura maksymalna jest niższa od wartości średniej wieloletniej - podał IMGW.

Instytut poinformował też, że wartości wyższe niż zwykle spodziewane są w piątek na wszystkich pozostałych stacjach synoptycznych. Przy czym na 35 proc. stacji wartości dodatniej anomalii przekroczą 3 stopnie Celsjusza, a na aż 28 proc. będzie to 6 stopni - poinformował IMGW.

- Z pewnym uproszczeniem można stwierdzić, że tak wysokie wartości notowane są na tych stacjach przeciętnie raz na 20 lat - podkreślili meteorolodzy.

TOK FM PREMIUM