"Podwyższamy gotowość niektórych jednostek bojowych". Po posiedzeniu w BBN krótki komunikat, bez pytań dziennikarzy

- Zdecydowano o tym, aby podwyższyć gotowość niektórych jednostek bojowych, wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość bojową jednostek służb mundurowych na terenie naszego kraju - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller po posiedzeniu w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zwołano je w związku z incydentem w przygranicznym Przewodowie.
Zobacz wideo

Dwie osoby zginęły w wybuchu w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim na Lubelszczyźnie. "The Guardian", powołując się na amerykański wywiad, podaje, że na teren Polski wleciały rosyjskie rakiety. Jednak Pentagon stwierdza, że nie jest w stanie potwierdzić tych informacji.

Na briefingu po posiedzeniu w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego rzecznik rządu oświadczył, że wydany zostanie krótki komunikat, żeby nie dochodziło do przeinaczeń informacji.

- Dzisiaj doszło na terenie powiatu hrubieszowskiego do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli Polski - poinformował. - Na miejscu w tej chwili przebywają nasze służby, które wyjaśniają sytuację, która miała miejsce - dodał.

Piotr Müller poinformował również, że podwyższona zostanie gotowość niektórych jednostek wojskowych i innych służb mundurowych. - W związku z zaistniałą sytuacją wdrożono procedury, które są przewidziane w takiej sytuacji, w tym m.in. przed chwilą zdecydowano o tym, aby podwyższyć gotowość niektórych jednostek bojowych, wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość bojową jednostek służb mundurowych na terenie naszego kraju - powiedział rzecznik rządu.

- Jednocześnie przed chwilą również zdecydowaliśmy o tym, aby podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki do tego, aby uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego - powiedział Müller.

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM