"Gangster w otoczeniu komendanta Szymczyka". Szef policji pozywa dziennikarza "Gazety Wyborczej"

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk kieruje do sądu sprawę przeciwko Marcinowi Pietraszewskiemu - autorowi artykułu w piątkowej "Gazecie Wyborczej", w którym podano pełne dane jego córki. Szef policji w tej sprawie wydał oświadczenie, które zostało opublikowane na stronach internetowych policji.
Zobacz wideo

Oświadczenie szefa Komendy Głównej Policji Jarosława Szymczyka zostało wydane w związku z opublikowanym w piątkowej "Gazecie Wyborczej" artykułem "Gangster w otoczeniu komendanta", z którego wynika, że wśród gości na weselu córki komendanta był raper podejrzany o handel narkotykami i udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Komendant zapewnił, że nie zna i nigdy nie rozmawiał z podejrzewanym o handel narkotykami mężczyzną, a gazeta insynuuje znajomość z mężem koleżanki jego córki.

"Oświadczam, że nie znam tego człowieka i nigdy z nim nie rozmawiałem. Jest on dla mnie zupełnie obcą osobą. Nigdy też w żaden sposób nie wpływałem na tok prowadzonego w jego sprawie postępowania i nigdy tym postępowaniem się nie interesowałem" - napisał generał w oświadczeniu.

"Ten człowiek bez żadnej taryfy ulgowej został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji i tymczasowo aresztowany decyzją sądu. O jego zatrzymaniu i aresztowaniu dowiedziałem się już po fakcie" - dodał. Zapewnił też, że do momentu aresztowania mężczyzny jego córka nie wiedziała nic o kryminalnej przeszłości męża swojej koleżanki.

Użycie w materiale "GW" pełnego imienia i nazwiska córki gen. Szymczyk uznał za "bezprawne i niedopuszczalne". Zaznaczył, że już w pierwszych godzinach po publikacji artykułu stała się ona "obiektem fali okrutnego hejtu". "To efekt cynicznego, pozbawionego wyobraźni i profesjonalizmu artykułu, który odbieram jako atak na osobę mi najbliższą. Moja córka nie jest osobą publiczną i ma pełne prawo do prywatności" - ocenił.

"Atak na moje dziecko, podanie jej pełnych danych oraz konsekwencje, jakie obecnie ponosi, a także stan psychiczny, w jakim się znalazła, to powód, dla którego przeciwko autorowi artykułu kieruję sprawę na drogę sądową" - zaznaczył szef policji w piątkowym oświadczeniu.

"Gazeta Wyborcza" o powiązaniach szefa KGP z członkiem gangu

Z tekstu "Gazety Wyborczej" autorstwa Marcina Pietraszewskiego wynika, że obecność Daniela K. i jego żony na weselu córki gen. Szymczyka, który odbył się w 2017 roku, to nie jedyny ślad wspólnych relacji. Mężczyzna był członkiem gangu Torcida, za którym stali kibole Górnika Zabrze. To jedna z największych na Śląsku grup przestępczych, zajmujących się przede wszystkim handlem narkotykami. Jak ustaliła prokuratura, członkowie gangu używali m.in. "broni palnej, a także maczet, siekier, kijów bejsbolowych". Daniel K. zajmował się też rapem, jak informuje gazeta, teledyski mężczyzny "są pełne wulgaryzmów, nienawiści do policji, gejów, a także osób, które decydują się na współpracę z organami ściągania".

Żona Daniela K. przyjaźni się od lat z Katarzyną Szymczyk.  "8 maja 2019 r. Daniela K. zatrzymali antyterroryści oraz oficerowie Centralnego Biura Śledczego Policji. Prokuratorzy ze śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej przedstawili mu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, handlu kilkudziesięcioma kilogramami narkotyków, stosowania gróźb, a także zlecenia podpaleń samochodów niepokornych dilerów" - czytamy.

Po zatrzymaniu Daniela K. jego żona poprosiła córkę gen. Szymczyka o pomoc. "'Ona [córka szefa policji] kazała mi dać dane pani prokurator, że zapyta tatę, żeby dowiedział się, co chodzi. Ona nie powiedziała mi, czy coś się dowiedziała' – zeznała w prokuraturze Maria H.K. Z przesłuchań Daniela K. wynika, że prośba o interwencję u córki generała była jego pomysłem. 'Żałuję, że prosiłem Marysię, żeby zapytała Kasię co zrobić, jak byłem zatrzymany' - stwierdził podczas jednego z przesłuchań" - informuje "GW".

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM