"Kreml de la creme". Dlaczego Kaczyński i Glapiński powinni wytłumaczyć się z rosyjskich tropów?

Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, ale też Adam Glapiński, Mateusz Morawiecki i Daniel Obajtek powinni tłumaczyć się ze swoich powiązań z Rosją przed komisją, która ma powstać dzięki "lex Tusk". Grzegorz Rzeczkowski w TOK FM tłumaczył, dlaczego wskazał właśnie tych polityków Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Według Rzeczkowskiego wyjaśnień przed komisją wymaga też kwestia sprzedaży części Lotosu i Rafinerii Gdańskiej spółce Saudi Aramco i węgierskiemu MOL-owi. - Firmy mają bliskie związki z Rosją. PKN Orlen w ramach tej transakcji przejął stacje benzynowe na Węgrzech, od firmy związanej z rosyjskim Łukoilem. Ten sam Łukoil kilkanaście lat temu zakładał i prowadził restauracje Lemongrass, która była jednym wielkim podsłuchowiskiem. Lokal, za którym stały rosyjskie służby, nastawiony był na inwigilowanie amerykańskich dyplomatów z pobliskiej ambasady i polskich polityków. A tutaj "polski narodowy czempion" kupuje stacje od takiej firmy. To się nie mieści w głowie nawet najbardziej wytrawnym oficerom kontrwywiadu - ocenił dziennikarz.

Piotr Maślak podsumował, że jeszcze niedawno wystarczyło wpisać w przeglądarkę internetową frazę "lukoil.hu", aby otrzymać węgierską stronę PKN Orlen. - Bardzo szybko transfer z Łukoila do Orlenu poprzez stronę internetową. - To symboliczne i znamienne - ocenił Rzeczkowski.

Zobacz wideo

Mimo nowelizacji, jaką wyszykował Andrzej Duda, dzięki wcześniejszemu podpisowi prezydenta, PiS może zacząć prace nad powołaniem komisji ds. rosyjskich wpływów. Nic nie wskazuje na to, że rządzący zrezygnują z tego, żeby w apogeum kampanii wyborczej móc - dzięki komisji - grillować przeciwników politycznych.

Grzegorz Rzeczkowski z "Newsweeka" mówił w "Pierwszym Śniadaniu TOK FM", że  kiedy zmieni się władza, to należałoby zająć się rosyjskimi wpływami w kontekście polityków Prawa i Sprawiedliwości. Na przykład Jarosławem Kaczyńskim, który spotykał się ze szpiegiem z KGB Anatolijem Wasinem. Przed taką komisją powinien też stanąć - zdaniem dziennikarza - Antoni Macierewicz.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Ale nie tylko ta dwójka polityków PiS powinna być na celowniku takiej komisji. - Kolejna ciekawa postać, czyli szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński - wskazał Rzeczkowski. Dziennikarz przypomniał, że Glapiński nigdy nie wytłumaczył się ze słynnej sprawy zamiany domów. - Tutaj fakty są nagie. Adam Glapiński zamienił się na domy z firmą, za którą stał Robert Szustkowski. Muszę być ostrożny, bo gdy tylko wymieniam to nazwisko, to do redakcji przychodzą pisma procesowe. Szef NBP wymienił jeden do jednego swój dom w Warszawie na ogromną posiadłość pod miastem. Zaoszczędził przy tym kilkadziesiąt tysięcy złotych na podatku. Potem przez zasiedzenie przejął sąsiedni grunt, o podobnej wielkości. No, Kreml de la crème - ironizował gość Piotra Maślaka.

Mateusz Morawiecki i interesy Rosji. "To się w głowie nie mieści"

Gość TOK FM uważa, że warto byłoby się też przyjrzeć premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. - Chciałbym, żeby wytłumaczył, dlaczego bank, którym kierował - BZ WBK - z uporem godnym lepszej sprawy, podsuwał rosyjskich oligarchów do polskich procesów prywatyzacyjnych - mówił Rzeczkowski.

Morawiecki szefował bankowi w latach 2007-2015. Dziennikarz - jako przykład - wskazał postawę BZ WBK przy sprzedaży spółki PKP Cargo. - Za rządów PO udało się tę firmę  z sukcesem sprywatyzować poprzez giełdę. Doradcą inwestycyjnym w tym procesie był właśnie bank BZ WBK, który proponował, żeby sprzedać to... kolejom rosyjskim – tłumaczył.

Gdyby więc władze PKP Cargo posłuchały tego głosu, to teraz "polskie pociągi mogłyby wozić czołgi na front w Ukrainie". - Bo tak robią rosyjskie koleje. Oczywiście, ja być może trochę przesadzam, ale chciałbym wszystkim uzmysłowić, o co toczyła się gra. Wtedy nie dość, że padały takie propozycje, to jeszcze BZ WBK twierdził, że sprzedaż "z giełdy" się nie uda i tylko prywatyzacja z udziałem Rosjan ma szansę się sprawdzić - podkreślał rozmówca Piotra Maślaka.

TOK FM PREMIUM