Proces Amber Heard - Johnny Depp. Jak do tego doszło? Kulisy batalii sądowej znanych aktorów

Opinia publiczna na świecie zamarła w oczekiwaniu na finał procesu dwójki znanych aktorów. Jak zakończy się sprawa Amber Heard - Johnny Depp? Wyrok może zapaść już we wtorek, 31 maja. Przyjrzyjmy się okolicznościom procesu byłego małżeństwa aktorów, którzy walczą o dobre imię i przyszłość swojej kariery.

 Johnny Depp - Amber Heard. Finał procesu lada dzień. Czy zwycięży Depp?

Jutro zostaną wznowione obrady po zakończeniu procesu stulecia, którym okrzyknięto sądową walkę o dobre imię i dalszą karierę w Hollywood byłej pary aktorskiej. Typowany jako zwycięzca procesu o wiele częściej niż jego była żona, Amber Heard, jest Johnny Depp. Filmy popularnego aktora to ważna część światowej kinematografii, ale nie chodzi tu o pozycję w świecie filmu.

Tłumacząc wytoczenie procesu o zniesławienie przeciwko byłej partnerce, powiedział sądowi, że przez sześć lat cierpiał z powodu działań Amber Heard, a w bezpośredniej konsekwencji jego kariera wyhamowała. „Moim celem jest prawda, ponieważ zabiło mnie to, że wszyscy ci ludzie, których spotkałem przez lata… że ci ludzie pomyślą, że jestem oszustem" – wyznał gwiazdor sagi „Piraci z Karaibów".

Stracił kontrakty filmowe i jego kariera bardzo ucierpiała po upublicznieniu konfliktu z żoną, która przedstawiała go jako agresora. Pomimo szybkiego rozwodu i 7-milionowej ugody na korzyść aktorki, między małżonkami rozpętała się wojna.

Dwie twarze Amber Heard. Jak na proces Depp-Heard wpłynął ruch #MeToo?

Przypomnijmy, że jako pierwsza o agresji mówiła była żona aktora, zarzucając mu m.in. przemoc fizyczną. Zdaniem krytyków, Heard, bazując na ruchu wspierania kobiet "Me too" chciała uzyskać sympatię opinii publicznej jako ofiara agresywnego męża i zniszczyć jego karierę.

Depp kategorycznie zaprzeczał, jakoby uderzył Heard i tłumaczył wulgarne wiadomości tekstowe, które jej wysłał specyficznemu stylowi, który przejął od nieżyjącego pisarza Huntera S. Thompsona i którym posługiwał się w rozmowach z przyjacielem. Gwiazdor kina twierdził również, że Amber Heard, którą poślubił w 2015 roku, szybko z kochającej i opiekuńczej żony stała się osobą, która go nieustannie krytykowała i atakowała, co doprowadziło do tego, że czasami ukrywał się przed nią w zamkniętej łazience.

Obecny proces opiera się na artykule opublikowanym w gazecie The Washington Post w 2018 roku, w którym Amber Heard określiła siebie jako „osobę publiczną reprezentującą ofiarę przemocy domowej". Depp nie został w nim wymieniony z nazwiska, ale jak twierdzi, ten artykuł go wplątał w zarzut agresji wobec żony, ponieważ odnosił się do wcześniejszych oskarżeń, które usłyszał, gdy aktorka chciała wydania przeciwko niemu zakazu zbliżania się.

Proces Depp-Heard. O co chodzi w sprawie o zniesławienie?

W 2019 roku Johnny Depp wnosi pozew przeciwko Heard o zniesławienie, o wartości 50 milionów dolarów. Ten pozew uruchomił obecny, w którym twierdzi, że Heard fabrykuje zarzuty, aby stworzyć "pozytywny rozgłos" wokół swojej osoby. We wniosku nazywa Heard "sprawcą" przemocy domowej.

W złożonym przez aktorkę kontrpozwie, który miał na celu oddalenie pozwu Deppa, Heard opisała blizny na swoich dłoniach i stopach, które powstały, gdy Depp przeciągnął ją przez potłuczone szkło. W 2020 roku pojawiają się nagrania Heard, przyznającej się do ataku na męża. Dziennik Daily Mail opublikował głośne nagrania, w których przyznała się do uderzenia Deppa i oboje omawiali przemoc w swoim związku.

Podczas sześciotygodniowego procesu, który toczył się wiosną tego roku do 27 maja, gdy wygłoszono mowy końcowe, wysłuchano obojga aktorów i ich świadków. Obrona twierdzi, że Depp nie jest w stanie wyjaśnić swoich działań w związku z nadużywania alkoholu i narkotyków, a także zapewnia, że Heard była uprawniona do opisania siebie w taki sposób, w jaki to zrobiła, ze względu na jej prawo do wolności słowa wynikające z Pierwszej Poprawki do wolności słowa.

Sąd usłyszał, że Depp był maltretowany jako dziecko, a także otrzymał wspierające go zeznania od swoich przyjaciół i byłych partnerek. Była asystentka Amber Heard również złożyła zeznania na jego korzyść, zeznając, że nigdy nie widziała żadnych nadużyć ze strony Deppa, za to modelka krzyczała na nią wiele razy i pluła jej w twarz, gdy prosiła o podwyżkę.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM