Węgiel zamiast gazu. Ursula von der Leyen: mamy iść naprzód, a nie cofać się do brudnych paliw kopalnych

Pakiet "Gotowi na 55" (Fit for 55) to ambitny plan dochodzenia Europy do neutralności klimatycznej. W jego realizacji nagle pojawiła się przeszkoda. To sankcje nałożone na Rosję i zakręcony kurek z rosyjskim gazem. Państwa zaczynają szukać alternatywnych źródeł energii, a wtedy z pomocą nadciąga ..węgiel. Czy cofniemy się do paliw kopalnych?

Paliwa kopalne vs. odnawialne źródła energii w Fit for 55

Zielona transformacja w Europie zapisana m.in w pakiecie Fit for 55 przewiduje, że w kolejnych dekadach emisje gazów cieplarnianych muszą się znacząco zmniejszyć. Mają one doprowadzić do ograniczenia emisyjność gospodarki europejskiej o co najmniej 55% do 2030 roku, a odnośnikiem jest poziom emisji w 1990.

Aby to osiągnąć UE zaplanowała podjęcie szeregu inicjatyw i dostosowywanie prawa do realizacji celów klimatycznych dotyczących m.in:

  • limitów emisji samochodów,
  • zmian w sposobach ogrzewania domów,
  • wdrażania odnawialnych źródeł energii (OZE).

Rosyjskiego gazu coraz mniej, kraje odkopują więc swój węgiel

Wiele państw europejskich jest znacznie bardziej niż Polska, zaawansowanych w zastępowaniu tradycyjnych źródeł energii, niskoemisyjnymi i odnawialnymi.

Tymczasem wojna w Ukrainie, sankcje nałożone na Rosję i ograniczenie eksportu rosyjskiego gazu powodują, że kraje zaczynają odczuwać deficyt paliw. I rozglądają się za wolnymi źródłami energii, które łatwo mogłyby uzupełnić niedobory. W ten sposób sięgają po zapomniane złoża węgla.

Jak informuje Business Insider niektóre kraje już ogłosiły powrót do epoki węgla. To reakcja nie tylko na istniejące ograniczenie w podaży surowca, ale też strach, że problem będzie jeszcze narastał. Pojawiła się obawa, że wiele państw członkowskich może wykorzystać kryzys do opóźnienia przejścia na mniej zanieczyszczające alternatywy.

- Niemcy i Austria ogłosiły w niedzielę awaryjne ponowne uruchomienie elektrowni węglowych (...) Rząd Holandii zapowiedział, że elektrownie węglowe mogą ponownie działać z pełną mocą produkcyjną - możemy przeczytać na Businessinsider.pl

Alternatywne źródła energii. Von der Leyen: nie - dla brudnych paliw kopalnych

Rosja zmniejszyła dostawy gazociągiem Nord Stream 1, o 60 proc. To jeden z głównych kanałów na import gazu z Rosji dla Europy. Ceny gazu od razu wzrosły o 50 proc. Państwa członkowskie obawiają się, że ta gazowa presja może się powiększać i osiągnie apogeum przed zimą.

Wg szefowej KE paniczne poszukiwanie alternatywy w paliwach kopalnych jest jednak błędem.

Ostrzegła państwa członkowskie, aby nie wycofywały się do ograniczenia zużycia paliw kopalnych.

- Uważam że rządy nadal powinny skupiać się na inwestycjach w odnawialne źródła energii. - powiedziała

- Musimy upewnić się, że wykorzystamy ten kryzys, aby iść naprzód, a nie cofać się do brudnych paliw kopalnych – apelowała Ursula von der Leyen.

Mówiąc o inwestycjach, szefowa KE może mieć na myśli paliwa jądrowe. Elektrownie atomowe w Europie już teraz zapewniają ok. 26 proc. energii elektrycznej w Europie.

Inne odnawialne źródła energii, w które powinny inwestować kraje członkowskie, to:

  • Energia słoneczna, produkowana przy pomocy kolektorów słonecznych lub fotowoltaiki,
  • Energia wiatrowa, wytwarzana w turbinach wiatrowych,
  • Energia wodna, polegająca na wykorzystaniu siły przepływającej wody,
  • Energia biomasy polegająca na biodegradacji substancji pochodzenia zwierzęcego i roślinnego,
  • Energia geotermalna.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM