Abp Jędraszewski odznaczony przez Dudę za służbę ojczyźnie i Kościołowi. "Bezwstyd"

Andrzej Duda odznaczył metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za - jak poinformowała kancelaria prezydenta - "za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej, za propagowanie postaw patriotycznych". Zdaniem Tomasza Terlikowskiego hierarcha "od dawna prezentuje partyjny przekaz dnia i spełnia posługę duszpasterza Prawa i Sprawiedliwości". Krytycznych opinii jest więcej.
Zobacz wideo

Arcybiskup Marek Jędraszewski został odznaczony przez prezydenta Dudę. "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda nadał za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej, za propagowanie postaw patriotycznych KRZYŻ KOMANDORSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI ks. abp. Markowi Jędraszewskiemu profesorowi nauk teologicznych, zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupowi metropolicie krakowskiemu" - napisano na stronie Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

Odznaczenie wręczono w sobotę 20 maja "w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, podczas uroczystości zorganizowanej w związku ze złotym jubileuszem kapłaństwa Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego".

W obchodach jubileuszu abp. Jędraszewskiego wzięli udział najważniejsi politycy obozu władzy, na czele z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. W mszy świętej brali udział także m.in. premier Mateusz Morawiecki, była premier Beata Szydło, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Abp Jędraszewski odznaczony przez prezydenta Dudę

Odznaczenie kontrowersyjnego duchownego tak wysokim odznaczeniem wywołała sporo krytycznych uwag.

Tomasz Terlikowski ocenił, że "zasługi abp. Marka Jędraszewskiego dla Zjednoczonej Prawicy są niewątpliwie". Bo - jak ocenił działacz katolicki i publicysta związany z Radiem RMF24 - hierarcha "od dawna prezentuje partyjny przekaz dnia i spełnia posługę duszpasterza Prawa i Sprawiedliwości".

Jarosław Makowski napisał na Twitterze, że "abp. Jędraszewskiemu jako 'duszpasterzowi dobrej zmiany' oraz nieoficjalnemu rzecznikowi PiS, który niestrudzenie walczy o prawdę smoleńska i zwalcza tęczową zarazę należą się wszystkie odznaczenia, jakie PAD może przyznać".

Teolog i publicysta podkreślił, że metropolita krakowski musi być zawiedziony. Bo - jak podkreślił - otoczenie hierarchy "spodziewało się Orderu Orła Białego". "Tak czy inaczej, bezwstyd" - podsumował Makowski odznaczenie kontrowersyjnego hierarchy przez prezydenta Dudę. 

Z kolei dr hab. Anna Siewierska-Chmaj przypomniała - we wpisie na Twitterze - że arcybiskup "szczuł na protestujące kobiety i osoby LGBTQ+". Jest też autorem "haniebnych słów o 'tęczowej zarazie'". Politolożka z Uniwersytetu Rzeszowskiego swój komentarz opatrzyła hasztagiem #ŚwieckiePaństwo.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM