Wysadzenie zapory w Nowej Kachowce. Rosjanie doprowadzili do "największej katastrofy w Europie"

"Nie ma na razie ofiar w ludziach po wysadzeniu w powietrze przez Rosjan zapory na Dnieprze" - poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba uważa, że wysadzenie tamy na Dnieprze to być może największa katastrofa spowodowana przez człowieka w Europie w ostatnich dziesięcioleciach.
Zobacz wideo

"Na razie nie ma ofiar wśród ludności spowodowanych wezbraną wodą" - poinformował premier w mediach społecznościowych.  Dodał także, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej "jest na razie pod kontrolą i ważne jest, by nie dopuścić do rozwoju najgorszego scenariusza".

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Ukrainy zniszczenie przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce spowodowało "prawdopodobnie największą katastrofę technologiczną w Europie od dziesięcioleci", Naraziło też "tysiące cywilów na niebezpieczeństwo". Jak napisał Dmytro Kułeba na Twitterze, "to odrażająca zbrodnia wojenna".

Śledztwo ws. wysadzenia zapory wszczęła prokuratura generalna Ukrainy, postępowanie dotyczy zbrodni wojennej i ekobójstwa - przestępstwa polegającego na masowym zniszczeniu środowiska naturalnego.

W wyniku zniszczenia zlokalizowanej na zaporze Kachowskiej Elektrowni Wodnej do Dniepru trafiło 150 ton oleju maszynowego - poinformowano w Kijowie po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Istnieje zagrożenie wycieku kolejnych 300 ton tej substancji.

Rosjanie wysadzili w nocy z poniedziałku na wtorek zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski - poinformowały we wtorek władze Ukrainy. Poziom wody w zalewie szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy. Władze ukraińskie informowały, że w strefie krytycznej znalazło się blisko 16 tys. osób.

Rosjanie wysadzili tamę w Nowej Kachowce

Tama w Nowej Kachowce, w okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego, była jedyną spośród sześciu zapór na Dnieprze, zajętą przez Rosjan.

W sąsiednim obwodzie zaporoskim znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, okupowana przez wojska rosyjskie. Siłownia nie funkcjonuje, ale wciąż potrzebuje wody z tworzonego przez wysadzoną tamę zbiornika do chłodzenia reaktorów.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM