"Co ci w sercu gra". Wyjątkowa sztuka z Wojciechem Malajkatem i kardiologami w rolach głównych

- Tyle się mówi o naszych sercach. Ale czy naprawdę umiemy słuchać, co mają nam do powiedzenia? - pyta Wojciech Malajkat i zaprasza na scenę wybitnych kardiologów: prof. Janinę Stępińską i prof. Przemysława Mitkowskiego. Z ich występu dowiemy się, dlaczego tak ważny jest równy rytm serca, a arytmia może prowadzić do groźnych udarów.

- Czy w pogoni za codziennymi sprawami umiemy zatrzymać się i poświęcić chwilę naszemu zdrowiu? – te pytania stawia Wojciech Malajkat w etiudzie edukacyjnej, która ma na celu zwrócić uwagę Polaków na najczęstsze zaburzenie rytmu serca, czyli migotanie przedsionków i ich związek z udarem mózgu.

Aktor, wykorzystując scenę teatralną i formę minispektaklu, przypomina o tym, by dbać o swoje serce i badać je. Jak podkreśla, zdecydował się na rozmowę o zdrowiu właśnie w teatrze, bo jest to miejsce najbliższe jego sercu.

 

Jak przekonują kardiolodzy prof. Janina Stępińska i prof. Przemysław Mitkowski, czasem nie trzeba wiele. Każdy z nas może sam sobie zmierzyć puls. Wystarczy przyłożyć trzy palce do nadgarstka. Lekarze przekonują, że to badanie powinna wykonywać każda osoba po 65. roku życia.

Dlaczego to takie ważne? Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie rytmu serca, które nieleczone jest bardzo groźne i może doprowadzić do udaru mózgu, który z kolei może zakończyć się niepełnosprawnością lub nawet śmiercią.

Objawy migotania przedsionków to: krótki oddech, duszność, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy. Krew nie przepływa prawidłowo i może zalegać, a wtedy mogą powstać skrzepliny, które kiedy się urwą i przepłyną do głowy, mogą zatkać naczynia mózgowe, powodując niedokrwienie i martwicę fragmentu mózgu. 

Edukacyjne wideo powstało w ramach projektu „W rytmie arytmii. STOP UDAROM". Więcej informacji na stronie stopudarom.pl i na www.facebook.com/StopUdarom

TOK FM PREMIUM