Będą zabijać tak skutecznie jak rak. Hoduje je także "podziemie". Tam handluje się "cukiereczkami" [ODCINEK 7]

Michał Janczura
WHO apeluje o rozsądne korzystanie z terapii antybiotykami. W tym czasie w Polsce pacjenci stosują latami zbędne terapie na boreliozę i inne choroby odkleszczowe. Wielu z nich recepty na antybiotyki dostaje od lekarzy, ale są tacy, którzy robią to na własną rękę. W "podziemiu" kwitnie nielegalny handel tymi lekami. Takie działania to jedna z przyczyn powstawania szczepów lekoopornych, które co roku powodują na świecie miliony zgonów.
Zobacz wideo

W portalu zbiórkowym znajdujemy zdjęcie młodej dziewczyny. Składa się z dwóch części - na jednej smutna twarz nastolatki, na drugiej ta sama twarz ukryta za maską do inhalacji. W wiadomości dziewczyna pisze, że kleszcz odbiera jej życie. Że od siedmiu lat leczy się na choroby odkleszczowe, które - jak opowiada - rujnują jej zdrowie. Dlatego prosi o wsparcie finansowe i organizuje zbiórkę. Zamieszcza nawet zaświadczenie lekarskie. Dr Marek Kozak wydał je w kwietniu, napisał, że od stycznia tego roku dziewczyna stosuje wielolekową terapię antybiotykową na boreliozę i koinfekcje. Przewidywał, że leczenie potrwa jeszcze co najmniej 12 miesięcy. Niżej kolejne zdjęcie - nie widać na nim nic poza lekami, całym mnóstwem leków, w tym kilkoma różnymi antybiotykami. Nastolatka wszystkie je zażywa.

Posłuchaj siódmego odcinka serialu "Podziemie":

Tak właśnie działa leczenie według ILADS. Dziewczyna ze zbiórki nie jest tu żadnym wyjątkiem.

W siódmym odcinku serialu "Podziemie" dotykamy tematu, który rodzi się w medycznym świecie równoległym, ale może dotykać nas wszystkich. Lekarze, eksperci, profesorowie zakaźnicy opowiadają nam o tym, jakie konsekwencje pociąga za sobą nierozważne stosowanie antybiotykoterapii. 

Jak stracić antybiotyki

Prof. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przytacza raport opublikowany przez czasopismo "Lancet". Wynika z niego, że w 2019 roku z powodu nieskuteczności antybiotyków zmarło na świecie 5 milionów ludzi. To więcej niż na HIV i malarię. W 2050 roku, zdaniem WHO, to może być już 10 milionów rocznie. Co to oznacza? Że bakterie będą dla ludzi tak groźne jak nowotwory. W dodatku tracimy kolejne antybiotyki, bo bakterie uczą się, jak sobie z nimi radzić.

Doktor Adam Nowiński to lekarz z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. W rozmowie z TOK FM mówi o szczególnie chronionych antybiotykach. Takich, które stosuje się w ostateczności. Jego zdaniem świat medycyny zawarł konsensus, z którego wynika, że wyjątkowo skuteczne leki stosuje się bardzo rzadko, by ich nie stracić. By bakterie nie miały okazji się na nie uodpornić. W "podziemiu" ten konsensus nie obowiązuje.

Za radą doktora Nowińskiego poszliśmy śladem antybiotyku o nazwie rifampicyna. Światowe zalecenia są takie, by zachować go dla osób z trudną do leczenia gruźlicą. W "podziemiu" stosuje się go jednak powszechnie, nie tylko na boreliozę, ale i na wszelkie koinfekcje.

Na grupach na Facebooku znaleźliśmy oferty handlu tym antybiotykiem. Internauci radzą sobie wzajemnie, z czym go zażywać i jakie efekty przynosi. Napisał do nas były pacjent, który twierdzi, że zażywał rifampicynę przez 3 lata (!) codziennie.

W tym odcinku opisujemy też badania, które wskazują, że przedłużająca się antybiotykoterapia może powodować problemy natury psychicznej. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, powołując się na opublikowane prace, przywołuje choćby przykład mężczyzny, który popełnił samobójstwo, a koroner wpisał antybiotykoterapię jako przyczynę rozwoju u niego ciężkiej depresji.

7 odcinek serialu "Podziemie" to także powrót do historii bohaterek, których losy opisywaliśmy już wcześniej. Karolina i Gosia dalej się leczą i opowiadają, co "podziemie" zrobiło ich organizmom.

Posłuchaj siódmego odcinka serialu "Podziemie" >>

"Podziemie". Jak słuchać serialu?

Pierwszy odcinek jest dostępny na tokfm.pl, w aplikacji TOK FM, a także na kanale TOK FM Select na platformach podcastowych: Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts. Kolejne odcinki tylko dla subskrybentów TOK FM Premium. Premiery antenowe kolejnych odcinków w poniedziałki w audycji "Mikrofon TOK FM".

Przy okazji premiery serialu "Podziemie" publikujemy również poradnik dotyczący postępowania w przypadku ugryzienia przez kleszcza. Tekst przygotowaliśmy przy współpracy z gronem lekarzy ekspertów. Przeczytaj m.in. o tym, dlaczego nie warto oddawać kleszcza do badań:

Publikujemy również tekst, w którym cytujemy obszerny wpis prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wpis tłumaczy komplikacje związane z diagnostyką i rozwiewa wiele mitów dotyczących boreliozy:

Czy zdarzyło Ci się w tym roku przyjmować antybiotyki?

TOK FM PREMIUM