Antoni Macierewicz dostanie Order Orła Białego. Kancelaria Andrzeja Dudy potwierdza

Antoni Macierewicz ma zostać w piątek odznaczony Orderem Orła Białego - donosi "Gazeta Wyborcza". Kancelaria Prezydenta nie chciała potwierdzić, ani zaprzeczyć tej informacji. Finalnie po południu przyznała, że szef podkomisji smoleńskiej zostanie uhonorowany.
Zobacz wideo

Na stronie Kancelarii Prezydenta znajduje się tylko informacja, że o godzinie 15 w piątek odbędzie się uroczystość wręczenia Orderów Orła Białego. Jak wskazywała "Wyborcza", lista uhonorowanych trzymana była w tajemnicy. - Tuż przed uroczystością otrzymają państwo informację, kto zostanie udekorowany – mówiła "Wyborczej" Natalia Kosowska z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP. Ludzie prezydenta nie potwierdzali, ale też nie zaprzeczali, że order otrzyma Antoni Macierewicz. Źródła "Wyborczej" były jednak o tym przekonane. Publicznie zapytał o to również poseł PO Paweł Olszewski. 

"Wyborcza" zapytała też o sprawę prof. Michała Kleibera, który zasiada w Kapitule Orderu Orła Białego. - Nie mogę mówić o szczegółach posiedzeń Kapituły, potwierdzam, że Prezydent ma dziś odznaczyć twórców Komitetu Obrony Robotników - odpowiedział Kleiber gazecie. Macierewicz był współzałożycielem tej organizacji. 

Finalnie, po południu Kancelaria Prezydenta potwierdziła, że szef podkomisji smoleńskiej zostanie uhonorowany.  Jak podała na swojej stronie prezydencka kancelaria, w dniu 46. rocznicy powstania KOR wyróżnieni Orderami Orła Białego zostaną założyciele i działacze Komitetu - Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz i Piotr Naimski.

Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta.

23 września 1976 r. powstał Komitet Obrony Robotników - jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Przyznaje go prezydent RP. 

TVN24 o kłamstwach Macierewicza

12 września br. w programie "Czarno na białym" w TVN24 został wyemitowany reportaż "Siła kłamstwa", w którym przedstawiono materiały wskazujące na to, że podkomisja Antoniego Macierewicza dysponowała wynikami badań, które zaprzeczały tezie o wybuchu w skrzydle prezydenckiego samolotu Tu-154 lecącego do Smoleńska, a które nie zostały opublikowane. W programie podano, że co najmniej od grudnia 2020 r. Macierewicz i inni członkowie podkomisji dysponują materiałami, analizami i zagranicznymi raportami, które albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę, jako przyczynę tragedii z 2010 roku. Antoni Macierewicz wszystkiemu zaprzecza i nie wyklucza kroków prawnych po materiale. 

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM