Egzaminy ósmoklasistów i matury do zmiany. Jest podpis prezydenta. Poznaj nowe zasady!
Matury. Ważne zmiany. Od kiedy obowiązkowy próg punktowy z przedmiotu dodatkowego?
Ministerstwo Edukacji i Nauki planowało od 2025 roku wprowadzić na maturze czwarty obowiązkowy egzamin z przedmiotu wybranego przez ucznia. Na razie zdecydowano jednak o bezterminowym odstąpieniu od tego pomysłu. Egzamin maturalny w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024, podobnie jak w poprzednich latach, zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostaną określone w rozporządzeniu.
Podjęto decyzję, że w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 absolwent zda egzamin maturalny i uzyska świadectwo dojrzałości, jeżeli otrzyma z każdego przedmiotu obowiązkowego co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania i przystąpi do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Natomiast na egzaminie z przedmiotu dodatkowego nie będzie w najbliższych dwóch latach progu punktowego decydującego o zdaniu egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Taki próg, 30 proc. na egzaminie z przedmiotu dodatkowego, zostanie jednak wprowadzony na maturze w roku szkolnym 2024/2025.
Egzaminy ósmoklasistów - terminy. Nie będzie ich już w kwietniu!
Na razie, jeszcze przez dwa lata, absolwenci podstawówek będą zdawać egzaminy w wersji zawężonej. Zgodnie z nowelizacją egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024, podobnie jak w poprzednich latach, zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych stanowiących zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Zmienia się też miesiąc, w którym przeprowadzane będą egzaminy kończące edukację na poziomie podstawowym. W noweli jest zapis, że od roku szkolnego 2022/2023 termin przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty zostanie na stałe przesunięty z kwietnia na maj.
Szkolenie egzaminatorów i nauka zdalna. Jakie nowe zasady wprowadza nowelizacja ustawy?
To nie wszystkie zmiany. Na mocy nowelizacji możliwe też będzie prowadzenie nauki zdalnej z innych powodów niż COVID-19. Warunek to zawieszenie zajęć stacjonarnych, które trwa dłużej niż dwa dni. W ustawie przewidziano także możliwość przeprowadzania szkoleń dla kandydatów na egzaminatorów i egzaminatorów za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Będzie też można wygodniej sprawdzać wyniki rekrutacji. Aby usprawnić i przyspieszyć procedury ustalenia wyników rekrutacji oraz ograniczyć konieczność osobistego udziału w nim rodziców lub pełnoletnich kandydatów, rozszerzono zakres czynności, które mogą być dokonywane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
-
W co gra Duda w sprawie "lex Tusk"? Prawnik łapie się za głowę: Ekwilibrystyka. Nie potrafię się doszukać logiki
-
To nie był dobry tydzień PiS. "Przerzucają się winą jak gorącym kartoflem. To będzie narastać"
-
Śmierć ciężarnej Doroty z Nowego Targu. "Tam, gdzie aborcja jest nielegalna, pacjentki umierają w szpitalach"
-
Andrzej Duda przehandlował podpis za stołki? "Sprawa ma drugie dno"
-
"Lex Tusk" to dopiero początek? Strach może popchnąć Kaczyńskiego "do najgorszych rzeczy"
- Wyniki Lotto 2.06.2023, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
- Hanna Machińska Człowiekiem Roku 2023 "Gazety Wyborczej"
- Wielka rakieta "buuu" - przeleciała. I podniosłość obrad Rady Miejskiej [613. Lista Przebojów TOK FM]
- Zaskakujące biografie, bohaterstwo i tragedie. Ciąg dalszy historii wokół polskich samolotów wojskowych
- Nowelizacja Dudy naprawi "lex Tusk"? Prawnik nie ma złudzeń. "To farsa"