Skandal w seminarium w Krakowie. Prof. Barto¶: Patologiczne sk³onno¶ci rektora mog³y zakwitn±æ w sposób wstrz±saj±cy

Molestowanie, psychotropy i mobbing w seminarium duchownym w Krakowie. Jak oceni³ prof. Tadeusz Barto¶, w tek¶cie Konrada Oprzêdka "skala nadu¿yæ, które pojawiaj± siê w ¶wiecie duchownym, jest skupiona, jak w soczewce.
Zobacz wideo

W tek¶cie "Jakbym bym w sekcie" Konrad Oprzêdek z tokfm.pl opisuje historiê Micha³a Bobowskiego, który seminarium trynitarzy w Krakowie spêdzi³ sze¶æ lat; miêdzy 1999 a 2005 rokiem. Ze szczegó³ami opowiada o dzia³aniach prze³o¿onego ks. Mariusza Cywki; wprost mówi o serii nadu¿yæ, których mia³ siê dopuszczaæ rektor. 

- To jest sytuacja dosyæ wstrz±saj±ca - komentowa³ w TOK FM prof. Tadeusz Barto¶. - Skala nadu¿yæ, które pojawiaj± siê w ¶wiecie duchownym, w seminariach, zakonach, tutaj jest (skupiona) jak w soczewce - mówi³ filozof, teolog z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora.

Prof. Tadeusz Barto¶, który sam przez lata by³ zakonnikiem - dominikaninem, oceni³, ¿e "patologiczne sk³onno¶ci rektora mog³y zakwitn±æ w sposób wstrz±saj±cy", bo ca³a w³adza w krakowskim seminarium skupiona by³a w jego rêkach. Dlatego dosz³o do "wyj±tkowej kulminacji" patologii, które - jak wiemy z wielu relacji - od lat obecne s± w¶ród duchowieñstwa, w zakonach, seminariach.

"To skandal, trzeba przeczekaæ i ¿yjemy dalej"

Choæ o nadu¿yciach, jakich dopuszczaj± siê prze³o¿enie wobec seminarzystów, zakonników, informowani jeste¶my ju¿ od lat. Ale ci±gle ujawniane s± nowe przypadki, afery. Dlaczego?

- Przyczyn± jest z jednej strony duchowo¶æ katolicka i stoj±ce za tym prawo ko¶cielne. W artykule (Konrada Oprzêdka) powtarzane jest czêsto pojêcie pos³uszeñstwa, które jest najwy¿sz± cnot± chrze¶cijañsk±. To jest doktryna katolicka, ¿e wszystkie cnoty spe³niaj± siê w cnocie pos³uszeñstwa. To pos³uszeñstwo oznacza przynale¿enie do grupy na zasadzie niewolniczej - mówi³ rozmówca Filipa Kekusza. Prof. Barto¶ podkre¶li³, ¿e pos³uszeñstwo ma wp³yw na decyzje, jakie np. diecezja podejmuje wobec ksiêdza. Bo sam duchowny nie ma wp³ywu m.in. na to, w jakiej parafii bêdzie pracowa³.

Siln± w³adzê prze³o¿onych wzmacnia te¿ donosicielstwo, które jest w instytucjach ko¶cielnych - jak podkre¶li³ ekspert - akceptowane. - Mamy lizusów, którzy donosz± na innych. To wygl±da obrzydliwe moralnie, ale ma nawet swoj± ¶redniowieczn± nazwê: circatores - przypomnia³ prof. Barto¶.

Go¶æ TOK FM nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e "gdyby nie struktura ko¶cielna, niezmienione prawo kanoniczne, niezmienione zasady teologiczne", przypadków nadu¿yæ nie by³oby. Optymizmem nie napawa fakt, ¿e jak stwierdzi³ filozof i teolog, "nadal nikt nie zamierza zmieniaæ" sytuacji. Z papie¿em Franciszkiem na czele.- Jest skandal, trzeba go przeczekaæ i potem ¿yjemy dalej - tak opisa³ taktykê stosowan± od lat przez Ko¶ció³.

"Ko¶ció³ ju¿ wychodzi z akcj± PR-ow±"

Ujawniane od lat informacje o powa¿nych nadu¿yciach, jakich dopuszczaj± siê duchowni, nie ma wiêc wp³ywu na zmiany wewn±trz ko¶cielnych. Ale mog± odpowiadaæ za obserwowany od lat spadek zaufania do Ko¶cio³a czy zmniejszaj±c± siê regularnie liczbê powo³añ. Dane za 2021 rok mówi± o 20 proc. spadku - z powodu coraz mniejszej liczny chêtnych, trzeba bêdzie niebawem zamkn±æ seminarium w Bydgoszczy.

- Ko¶ció³ ju¿ wychodzi z akcj± PR-ow±. Zreszt± robi to od lat 50.,60. XX wieku. Zak³ada ró¿nego rodzaju stowarzyszenia, grupy charyzmatyczne - komentowa³ prof. Tadeusz Barto¶, zastrzegaj±c, ¿e "te grupy te¿ czêsto siê patologizuj±".

Czy wiesz, ¿e mo¿esz s³uchaæ TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam us³yszysz muzykê. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 z³ za pierwszy miesi±c, pó¼niej 13,99 z³ za ka¿dy kolejny. Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM