Długoterminowa pogoda na listopad 2022. Aktualizacja IMGW: będzie nietypowo

Znamy prognozę pogody na listopad 2022. Temperatura nie będzie typowa dla tego miesiąca. IMGW podał długoterminową, eksperymentalną prognozę. Dowiadujemy się z niej, nie tylko ile będzie stopni, ale też jak liczy się średnią temperaturę miesięczną i dlaczego interpretacja pogody w miesiącach od listopada do lutego jest szczególna.

Pogoda długoterminowa. Temperatura w listopadzie nie będzie typowa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaktualizował najnowszą prognozę długoterminową na listopad.

Eksperymentalna, długoterminowa pogoda na listopad 2022Eksperymentalna, długoterminowa pogoda na listopad 2022 IMGW.pl

Dowiadujemy się z niej, że nie czeka nas typowa listopadowa pogoda. We wszystkich regionach Polski temperatura prognozowana na listopad będzie powyżej normy:

 • w Białymstoku od 2,3 do 4 st. C,
 • w Gdańsku 4,7 do 5,7 st. C,
 • w Katowicach 3,9 do 5,5 st. C,
 • w Krakowie 3,8 do 4,8 st. C,
 • w Łodzi 3,5 do 5,4 st. C,
 • w Poznaniu 3,8 do 5,4 st. C,
 • w Szczecinie 4,5 do 5,8 st. C,
 • w Warszawie 3,5 do 5,2 st. C,
 • we Wrocławiu 4,0 do 6,0.

Opady w listopadzie. IMGW: opady w normie, ale stany rzek — niski

Z kolei opady w przedostatnim miesiącu w roku będą na typowym poziomie. Dotyczy to wszystkich regionów kraju.

Jak zaznacza Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na początku nowego roku hydrologicznego 2023, w polskich rzekach nadal będą przeważały strefy wód niskich. Pojawi się tylko jedno przekroczenie stanów alarmowych. Z kolei na wybrzeżu sytuacja będzie stabilna.

IMGW: tak wyznacza się normy. Szczególnej interpretacji wymaga czas od listopada do lutego

Aby określić średnią miesięczną temperaturę powietrza i sumę opadów atmosferycznych, jako normę przyjmuje się okres wieloletni, od 1991 do 2020 roku

Wartości średniej miesięcznej temperatury oraz sumy opadów sortuje się z tego 30-letniego okresu od najniższej do najwyższej, a następnie dzieli na trzy przedziały:

 • 10 najniższych wartości wyznacza średnią "poniżej normy",
 • 10 środkowych, to wskazania określone jako "w normie",
 • 10 najwyższych wyznacza średnią "powyżej normy"

Ważna jest też interpretacja wyników "powyżej normy" i "poniżej normy" w miesiącach listopad - luty. To ten czas w roku, gdy pojawiają się największe wahania.

"Prognoza średniej temperatury powietrza 'powyżej normy' nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 10°C, a prognoza 'poniżej normy' np. dni z temperaturą minimalną poniżej 10°C". Jednocześnie prognoza średniej temperatury 'poniżej normy' nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 10°C, a prognoza 'powyżej normy' dni z temperaturą minimalną poniżej 10°C. - wyjaśnia na swojej stronie IMGW.

Temperatura średnia odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Jak przypomina IMGW, prognozy długoterminowe nie są wolne od błędów. To dlatego, że - pomimo coraz lepszych urządzeń obliczeniowych — mogą występować nagłe, często lokalne zjawiska meteorologiczne, które zaburzają prognozowane procesy pogodowe.

Źródło: IMGW.pl

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM