Chersoń na progu kryzysu humanitarnego. "Ludzie stoją w kolejkach za chlebem. Ale większym problemem są lekarstwa"
Wyzwolony w piątek Chersoń i prawobrzeżna część obwodu chersońskiego zmagają się z bardzo trudną sytuacją humanitarną. W Chersoniu przed 24 lutego mieszkało ok. 320 tys. ludzi, teraz jest ich 70-80 tysięcy.
Jak mówił TOK FM Piotr Andrusieczko, który jest na miejscu, w mieście brakuje podstawowych produktów. Lista problemów jest znacznie dłuższa. - Cały czas nie ma prądu, wody, warunki atmosferyczne też są fatalne. Wysadzony jest most na drodze z Mikołajowa do Chersonia i szczerze mówiąc, nie wiem, jak będą mogły nim przejechać samochody ciężarowe z pomocą humanitarną - wyliczał w TOK FM dziennikarz Outride.rs i "Gazety Wyborczej".
Jak ocenił w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz, najbliższe dni, tygodnie mogą być bardzo trudne, tym bardziej że zbliża się zima. - Ludzie stoją w kolejkach do pomocy humanitarnej, czyli za chlebem. Ale większym problemem są lekarstwa, których brakuje od kilku miesięcy - dodał.
"Za rzeką stoi armia rosyjska"
Mimo trwającej kilka miesięcy rosyjskiej okupacji sam Chersoń nie jest specjalnie zniszczony. Do tej pory miasto nie było ostrzeliwane, nie toczyły się też w nim ciężkie walki. - Ale trzeba też mieć świadomość, że za rzeką stoi armia rosyjska i słychać odgłosy kanonady artyleryjskiej - zastrzegł Piotr Andrusieczko.
- A jak funkcjonuje państwo ukraińskie? Działają szpitale, policja? - dopytywała dziennikarka TOK FM. Jak relacjonował korespondent "Gazety Wyborczej", szpitale w Chersoniu działają. - Jest policja, jest służba bezpieczeństwa Ukrainy, są patrole w mieście. Jest też ustawiona mobilna wieża jednego z operatów komórkowych, która daje sygnał w centem miasta - mówił.
Gość TOK FM dodał, że działają też niektóre sklepy. - Jest też stołówka w centrum. Przyjechała pomoc humanitarna, która będzie rozstawiała punkty wydawania gotowych posiłków - opowiadał, podkreślając, że w Chersoniu "Ukraina jest i jest widoczna". - Rozmawiałem też z deputowaną, która była tu podczas okupacji. Mówiła, że już się zbierają także ci, którzy zostali i nie poszli na współpracę z Rosjanami. Oni także w najbliższym czasie będę się zajmować się kwestiami dostarczania pomocy humanitarnej dla mieszkańców miasta - powiedział Piotr Andrusieczko.
DOSTĘP PREMIUM
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- Do trzęsień ziemi można się przystosować. "W Turcji widziałem budynki 'murowane' z pustych puszek"
- Polacy rezygnują z wyjazdu na ferie, a w Zakopanem właściciele hoteli zaniżają ceny. "Absolutne kuriozum"
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- KRRiT na wojnie z TVN24. Mieszkowski o Świrskim: PiS-owski talib. Prowadzi nagonkę na wolne media
- Kalisz broni Baniaka i krytykuje "PiS-owską prokuraturę". "To sprawa polityczna"
- Blamaż opartej na kłamstwach propagandy polskiego rządu: dane z Chorwacji nie pozostawiają wątpliwości
- Wypij i Strzeżek występują z Porozumienia przez sojusz z AgroUnią. "Nie zamierzam wciskać nikomu kitu"
- "Żądamy wyjaśnień". NFZ zabrał głos ws. wpisów "Mamy Ginekolog"