Osoby schorowane i starsze zapłacą więcej za usługi opiekuńcze. To przez wzrost płacy minimalnej

Emeryci, renciści i niepełnosprawni, którzy korzystają z usług opiekuńczych zapłacą za usługi opiekuńcze 20 procent więcej niż do tej pory. Wynika to z faktu, że miasto, w związku z podwyżką płacy minimalnej, więcej musi też zapłacić opiekunkom, które takie usługi świadczą.
Zobacz wideo

Jak ustaliło TOK FM, w związku z zaplanowanym przez PiS wzrostem płacy minimalnej poszczególne samorządy podnoszą też odpłatność za usługi opiekuńcze. W Lublinie odpłatność idzie w górę o 20 procent. 

Usługi opiekuńcze to np. przygotowanie osobie starszej posiłku, wyjście z nią do lekarza, zrobienie zakupów czy zaopiekowanie się nią w domu. Jest to również posprzątanie w domu seniora, umycie naczyń, pranie bielizny czy karmienie podopiecznego.

Ci, którzy z tego korzystają, a są to często osoby samotne, częściowo płacą za to z własnej kieszeni. W Lublinie do tej pory godzina usług opiekuńczych kosztowała 18 zł - teraz ma kosztować 21,50 zł; z kolei godzina tzw. usług specjalistycznych z kwoty 19,50 zł wzrasta do 23 zł. Chory czy niepełnosprawny płaci część tej stawki. Jaką część? Kwota odpłatności zależy od wysokości jego emerytury czy renty, jak również od tego, ile godzin takiej opieki potrzebuje. Bywa, że są to 2 czy 3 godziny dziennie, ale bywa, że 8 czy 9 godzin. Niektórzy płacą 20 procent stawki godzinowej, inni nawet 80 procent.

Radni w Lublinie zdecydowali, że wysokość odpłatności trzeba podnieść o 20 procent, właśnie w związku z podwyżką płacy minimalnej i podwyżką minimalnej stawki godzinowej od stycznia.

Co to oznacza w praktyce?

- Załóżmy, że 70-letni Jan Kowalski mieszka sam, ma trudności z poruszaniem się, nie wychodzi z domu. Potrzebuje opieki i miasto mu ją przyznaje. Przy emeryturze 1430 zł - zgodnie ze specjalną tabelą - za pięciogodzinną pomoc opiekunki obecnie płaci z własnej kieszeni około 600 zł miesięcznie. Po dwudziestoprocentowej podwyżce zapłaci 720 zł. I chcecie mi państwo udowodnić, że to jest w porządku? - grzmiał radny Jarosław Pakuła z PO. Przekonywał, że konsekwencje takiego ruchu poniosą osoby najbardziej potrzebujące.

Część radnych, również tych z rządzącej miastem koalicji uznała, że 20-procentowa podwyżka odpłatności jest zbyt wysoka i chcieli, by tej decyzji na razie nie podejmować. - Tu nie chodzi o to, ile będą zarabiać opiekunki. My podejmujemy decyzję, ile za te usługi zapłacą nasi mieszkańcy - alarmowała Anna Ryfka z PO.

Wiceprezydent Lublina Artur Szymczyk przekonywał jednak, że nie ma innego wyjścia i nie można głosowania w tej sprawie przełożyć na grudzień. Bo przewidziane przez rząd podwyżki płac wchodzą już niebawem. - Przypominam, że mówimy o wzroście minimalnego wynagrodzenia od stycznia 2020 roku. I jeśli tego dzisiaj nie przegłosujemy, będzie potem problem formalny, żeby to można było w odpowiednim momencie wprowadzić - tłumaczył Szymczyk.

Ostatecznie uchwała została przyjęta, choć przy części głosów wstrzymujących się (również z rządzącej miastem koalicji).

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (34)
Osoby schorowane i starsze zapłacą więcej za usługi opiekuńcze. To przez wzrost płacy minimalnej
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 16 razy 10

  Lubelscy renciści i emeryci powinni z dziękczynną pielgrzymką do nadprezesa się udać. Wszak to on obiecywał wzrost płacy minimalnej. A emerytom da trzynastkę, to na jakieś dwa miesiące opłaty za opiekuna wystarczy. Ciekawe, ile też prezes płaci za swoich opiekunów i czy mu przypadkiem też nie brakuje....

 • yokoono23

  Oceniono 6 razy 6

  Lekarze,Pielęgniarki dostali już podwyżki nie dostały jej Opiekunki które zarabiają mniej niż wynosi renta czy najniższa emerytura bo pracują dla biednych mają być biedne taka jest logika naszego państwa.Zatrudniane są na pół czy 1/4 etatu bo nie stać Opieki na pełen etat,reszta godzin płacona jest za dodatkowe godziny czyli 1 godzina od 11zł do 15zł brutto ,jak wymienione jest w powyższym artykule Opiekunka wykonuje czynnosci pielęgnacyjne czyli jest Pielęgniarką,Psychologiem,Sprzątaczką,Kucharką.................. w jednej osobie.Zawód Opiekuna uznany jest za najbardziej stresujący zawód w Polsce.

 • jesiotr99

  Oceniono 14 razy 6

  jak dożyje do następnych wyborów to przysłowiowy Kowalski będzie miał 74 lata i z pewnością zapomni o tym, natomiast będzie cały czas oglądał tvp i gdzie mu powiedzą na kogo głosować.

 • rozterka47

  Oceniono 9 razy 5

  Bo PIS podwyższył płace tylko płacić nie ma z czego . W malych firmach to samo .

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 14 razy 4

  Jak tak dalej będzie to kurdupel zawiśnie na słupie lub drzewie, ewentualnie skończy tak jak rumun caucescu.

 • serenita123

  Oceniono 7 razy 3

  jeśli ten 70-letni Kowalski nie może się poruszać, to dla PiSu nie istnieje.
  Bo nie może głosować

 • b9b9b9

  Oceniono 5 razy 3

  No bo przecież chodzi o to, żeby statystyczny Polak dalej zarabiał 1 200/m-c, prawda? I to dla swojego (jego samego) dobra (wcale nie dla dobra prostaków, prymitywów, wiecznie narzekających na brak niewolników Januszy polskiego biznesu). Kuźwa, co za idiotyczna propaganda!

 • js08836

  Oceniono 7 razy 3

  Wybory wygrali przestępcy co dzisiaj potwierdziło się w czasie głosowania w sejmie. To co się stało było wcześniej uzgodnione. W razie wyników głosowania złe dla PiS trzeba było przejść do planu B. Co na to prezydent strażnik Konstytucji ?

 • cozano

  Oceniono 7 razy 3

  "Co to oznacza w praktyce?"
  Oznacza, że emeryci nie będą mieli problemu na co wydać "trzynastkę"...no jeszcze trochę do tego dopłacą....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX