Jan Śpiewak o programie "Mieszkanie plus": To dopłacanie do zysku deweloperów

Budowa we Wrocławiu

Budowa we Wrocławiu (KRZYSZTOF ĆWIK)

- Nie rozumiem, dlaczego rząd przyczepił się do tego, aby to deweloperzy budowali "Mieszkania plus". To dopłacanie do ich zysku, a oni i tak prowadzą dochodowy biznes - ocenił na antenie TOK FM radny Jan Śpiewak.

"Mieszkanie Plus" to rządowy pomysł budowy mieszkań na wynajem. Program adresowany jest do osób o przeciętnych dochodach, które nie mają szans na otrzymanie kredytu hipotecznego. Czynsz ma wynosić od 10 do 20 zł za metr kwadratowy, a za najem z docelowym wykupem mieszkania - ok. 12 do 24 zł za metr kwadratowy. 

Śpiewak: Deweloperskie lobby  

Program zakłada, że grunty pod inwestycje przekażą państwowe spółki, które na preferencyjnych warunkach będą mogli kupić deweloperzy. W zamian jednak muszą się zobowiązać, że ponad połowę mieszkań wynajmą po cenach określonych w rządowych rozporządzeniach.

Zdaniem warszawskiego radnego Jana Śpiewaka budową mieszkań w ramach "Mieszkanie plus" nie powinny zajmować się podmioty prywatne.  

- Nie rozumiem, dlaczego rząd przyczepił się do tego, aby to deweloperzy budowali "Mieszkania plus" - stwierdził w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz. - Jest to dopłacanie do zysku dewelopera. Marże deweloperskie, jak podaje Narodowy Bank Polski, wynoszą ponad 20 procent, to jest bardzo dochodowy biznes. I teraz rząd chce zachęcić ludzi, którzy i tak zarabiają ogromne pieniądze do budowania mieszkań, które będą tanie. Wydaje mi się, że nie jest to do pogodzenia - stwierdził Jan Śpiewak. 

Jego zdaniem ciężar budowy rządowych mieszkań powinny wziąć na siebie samorządy. - Miasta mają spółki, które budują mieszkania. Jeśli rząd udzieliłby odpowiedniej gwarancji, udałoby się stworzyć dużą akcję inwestycyjną - stwierdził, dodając: - Dało się budować w Polsce w latach 90. ogromne ilości mieszkań, kiedy tego kapitału praktycznie nie było? To dlaczego nie da się dzisiaj, gdy jest jego zdecydowanie więcej? - pytał.

Deweloperzy: "To się nie opłaca"

Tymczasem formą programu, którą proponuje rząd, nie są zainteresowane prywatne firmy. - Nie jesteśmy w stanie zapewnić zwrotu na kapitale dla siebie, dla naszych inwestorów i właścicieli przy takich założeniach stawek najmu, jakie zostały określone przez rząd. To się nie opłaca - wyjaśnia Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Chodzi dokładnie o stawki, za jakie wynajmowane mają być wybudowane mieszkania. - Ten biznes się nie sklei. Od początku o tym mówiliśmy, że przy stawce maksymalnie 20 zł za metr kwadratowy, to się nie złoży, kolokwialnie mówiąc. A my, jako prywatni przedsiębiorcy, nie mamy skąd dokładać tych pieniędzy - podkreślał Kiełpsz.

Wątpliwości, co do rządowego programu, mają nie tylko deweloperzy. Szef utworzonego decyzją rządu BGN Nieruchomości, Mirosław Barszcz, przyznał na antenie TOK FM, że pierwotne założenia programu Mieszkanie Plus okazały się nierealne. W rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim, porównał ustalanie cen najmu w rządowym rozporządzeniu z ustawowym zakazem sprzedaży jajek po więcej niż 10 groszy za sztukę.

Deweloperzy i Mieszkanie Plus. "To się nie opłaca. Ten biznes się nie sklei"

Zobacz także
 • Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i kandydat PiS na prezydenta Warszawy Jaki skrytykował Trzaskowskiego za niższą bonifikatę w Warszawie. "Ja wiedziałem, że tak będzie"
 • Od lewej: Paweł Sulik i Adam Balcer, autorzy podcastu tokfm.pl 'Lechistan' Krzyżacy, atak rożnem pełnym kurczaków, "Czerwone tarcze" i zapach piżma. "Lechistan"
 • Premier Mateusz Morawiecki Twardy Brexit? Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że Polska jest na to przygotowana
Komentarze (6)
Jan Śpiewak o programie "Mieszkanie plus": To dopłacanie do zysku deweloperów
Zaloguj się
 • Romek Pomorze

  0

  Deweloper nie jest firmą budowlaną ! tylko firmą biznesową pracującą w segmencie budowlanym.
  W biznesie liczy się tylko zysk i w tym scenariuszu zysk dewelopera zostanie tylko zwiększony przez preferencyjny zakup gruntu i dopłaty do czynszów !!!!
  ZOBACZCIE JAK BUDUJE SIĘ PROGRAMIE KOOPERATYW MIESZKANIOWYCH. Zrobiliśmy to w Gdyni zobaczcie na facebooku Kooperatywa Mieszkaniowa Pomorze

 • ebom

  0

  "Program zakłada, że grunty pod inwestycje przekażą państwowe spółki, które na preferencyjnych warunkach będą mogli kupić deweloperzy. " - Deweloperzy będą wykupować państwowe spółki??

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 2 razy 0

  Zawsze tylu mądrych...
  Co powinniśmy zrobić, co jest lepsze a co gorsze...
  Tylko dlaczego zawsze robimy inaczej?
  No niech mi ktoś powie dlaczego nie możemy czegoś zrobić tak, by większość Polaków była zadowolona?
  A może czas spojrzeć prawdzie w oczy i obniżyć trochę poprzeczkę?
  Może nie jesteśmy tacy dobrzy i wspaniali za jakich się uważamy?
  Może to szczyt naszych możliwości?
  Wszak od czasów piastowskich czerpiemy z zachodu (i często nieudolnie) a nie odwrotnie....

 • bartooolooo

  Oceniono 2 razy -2

  Jan Śpiewak ma rację. Do czego się PiS zabiera, to spierniczy.

  POPiS musi odejść.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy