Historyczny dzień dla górnictwa. Porozumienie w sprawie likwidacji kopalń. Co zakłada?
Negocjacje trwały 4 dni, ponad 30 godzin w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
Co zakłada porozumienie górników z rządem? Ostatnia kopalnia - Jankowice - zostanie zamknięta w 2049 roku. Pierwsze to Pokój i Wujek. Trafią do likwidacji już w przyszłym roku.
Likwidacja kopalń. Porozumienie górników z rządem. Co zakłada?
Związkowcy mówią, że najważniejszym elementem porozumienia są gwarancje zatrudnienia aż do emerytury górniczej dla wszystkich zatrudnionych pod ziemią lub w zakładach przeróbki węgla w dniu zawarcia porozumienia. Dotyczy to pracowników spółek kontrolowanych bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa.
Dokument zakłada również, że w niektórych przypadkach, jeśli nie będzie możliwości ciągłości pracy w innej kopalni lub zakładzie przeróbczym, będzie możliwość skorzystania z osłon: urlopów przedemerytalnych lub jednorazowych odpraw pieniężnych. Z urlopów będą mogli skorzystać górnicy, którym do emerytury zostało nie więcej niż cztery lata, oraz pracownicy zakładów przeróbczych co najmniej na trzy lata przed emeryturą.
Dokument wejdzie w życie, gdy uzyska zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną.
Porozumienie górników z rządem: "Do końca nie ma się z czego cieszyć"
- Mimo, że to porozumienie jest dobre, tak do końca nie ma się z czego cieszyć, ponieważ podpisaliśmy likwidację. Długofalową, dobrą dla ludzi, ale jednak likwidację jednej z najważniejszych branży w historii Rzeczpospolitej - powiedział szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.
Jak podkreślał z kolei wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń, "ten kierunek wybraliśmy wspólnie". - To jest kierunek polskiej, uczciwej sprawiedliwej drogi do transformacji polskiego górnictwa i polskiego energetyki - wyjaśniał.
Projekt polityki energetycznej państwa zakładał jednak szybszą transformację. - Ostatnia kopalnia według tego dokumentu miała przestać istnieć w 2033 roku. To jest 16 lat różnicy - zaznaczył szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.
Zdaniem szefa Górniczej Solidarności Bogusława Hutka, porozumienia nie można nazwać sukcesem. - To jest pogrzeb polskiego górnictwa. Czas zweryfikuje, czy rząd dobrze robi likwidując taką branżę - stwierdził.
Jak ocenił Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala, "porozumienie jest trudne, ale konieczne". - Nic nie trwa wiecznie. Jeden sektor się kończy, w to miejsce powstają nowe sektory - tłumaczył. Według niego na bazie porozumienia, jest szansa na przetrwanie znajdującej się w kryzysie Polskiej Grupy Górniczej.
DOSTĘP PREMIUM
- Tortury w Barczewie to nie jest odosobniony przypadek? Machińska nie daje gwarancji. "Polska jest na zakręcie"
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Co dalej w sprawie tortur w więzieniu w Barczewie? Ekspert: Obawiam się najgorszego scenariusza
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Horror w schronisku pod Nowym Tomyślem. "Policja znalazła martwe psy w budach i lodówkach"
- Co wspólnego mają wyborcy opozycji z wkurzonymi na drag queens gejami?
- Lawina w Tatrach. Turysta przysypany śniegiem. Trwa walka o jego życie
- Willa plus. Jak Czarnek buduje "arkę" za miliony z budżetu. "PiS myśli, że ich grzeszki zostaną zakopane"
- Odmówili zakupu biletu dla dziecka. Chcieli je zostawić na lotnisku. "Nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego"
- "Niepozostawiający złudzeń przekaz". NIK zawiadamia prokuraturę ws. Krajowego Instytutu Mediów