O depresji na głos. Posłuchaj rozmów, które tłumaczą tę chorobę [DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ]

O depresji warto i trzeba rozmawiać jak najczęściej. Co dziesiąta osoba w Polsce była nią dotknięta, a chorujących na nią przybywa, także za sprawą pandemii. O tym, jak palącym jest problemem, świadczy fakt, że już w 2001 r. minister zdrowia ustanowił 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Przeciw Depresji. I dziś właśnie ten dzień ponownie obchodzimy.

Depresja może dotknąć każdego, jest prawdziwą chorobą, ale - co bardzo ważne - można ją leczyć. O tym wszystkich mówi głośno Alians Przeciw Depresji, czyli taka inicjatywa, która ma uwrażliwiać ludzi i instytucje na sytuację osób zagrożonych depresją oraz jej doświadczających. Alians miał już swoje odsłony w 120 regionach Europy i świata, a od zeszłego roku jest w Polsce. Chętnie wspieram takie inicjatywy, które propagują działania na rzecz zdrowia psychicznego, w związku z tym przygotowałam wraz z ekspertami rozmowy, których do końca tygodnia będzie można posłuchać bezpłatnie.

Jak mówić o depresji? Co każdy z nas może zrobić na rzecz osób, które się z tą chorobą zmagają? Po czym poznać, że komuś z naszych kolegów z pracy, sąsiadów lub znajomych grozi ta choroba? Jak możemy nagłaśniać temat zdrowia psychicznego? Gdzie szukać wsparcia w przypadku kryzysu psychicznego? I jak stworzyć taki alians przeciw depresji (a może to zrobić każdy)? O tym wszystkim opowiada czworo ekspertów (członkini Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego Marta Wrona, psycholog dr Piotr Toczyski, psychiatra dr Wiktor Buczek i oraz psycholog i terapeuta Mateusz Biernat). Posłuchacie o tym tutaj:

Depresja potrafi siać pustkę i zniszczenie, odebrać siły i sens życia - wiedzą o tym ci, których dopadła, a widzą ci, którzy im w chorowaniu towarzyszą. Tyle, że widzieć to jedno, a potrafić takiej osobie pomóc, to drugie. Zwłaszcza, gdy nasz bliski czy znajomy zmaga się już z poważnym zaburzeniem nastroju i ma myśli samobójcze.

Jak rozmawiać z taką osobą? Co zrobić, gdy nam mówi, że nie chce już żyć? O co pytać, a jakich pytań nie zadawać? Czy rozmowa na temat myśli samobójczych może sprowokować ją do targnięcia się na życie? Na te pytania odpowiada Lucyna Kicińska, która jest terapeutką narracyjną z Polskiego Towarzystwa Suicylogicznego i członkinią Aliansu Przeciw Depresji.

Nieleczona depresja jest chorobą śmiertelną. Problem w tym, że w Polsce dostanie się do psychiatry potrafi graniczyć z cudem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że depresję w wielu przypadkach można leczyć u lekarza rodzinnego. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Naczelna Izba Lekarska opracowały nawet wytyczne "Diagnostyka i leczenie depresji u dorosłych – wytyczne dla lekarzy rodzinnych".

Pierwszym autorem tych wytycznych jest prof. Jerzy Samochowiec, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w kadencji 2019-2022 i przewodniczący Komitetu Sterującego Psychiatrycznymi Towarzystwami Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA). W zamieszczonej poniżej rozmowie opowiada, kiedy depresję trzeba leczyć u psychiatry, a kiedy wystarczą wizyty u lekarza rodzinnego. Wyjaśnia też, jakie badania i formy leczenia może zaproponować lekarz rodzinny oraz tłumaczy, dlaczego tacy lekarze powinni pytać swoich pacjentów o samopoczucie psychiczne także podczas standardowych wizyt.

Depresja to choroba, która może przybierać różne maski. Nie zawsze objawa się jedynie smutkiem, czasem towarzyszy jej np. złość. Niekiedy trudno rozpoznać, że ktoś z naszych bliskich się z nią zmaga, zwłaszcza, gdy jest to osoba starsza, która już z racji wieku może być wycofana. Jak więc zorientować się, że senior choruje na depresję? Jakie kroki należy wtedy podjąć? Na co trzeba szczególnie uważać w trakcie leczenia takiej osoby? O tym opowiada dr Wiktor Buczek, lekarz specjalista psychiatra:

Rosnąca liczba samobójstw i kryzys zdrowia psychicznego to olbrzymi problem zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży w Polsce. Jakie znaczenie ma pomoc psychologiczna w szkołach, na co nauczyciele powinni być wyczuleni i jak powinni reagować na niepokojące objawy - tym dzieli się Maryanne Chodkowski, dyrektorka Bednarskiej Szkoły Podstawowej w Warszawie. W tej audycji nasi słuchacze opowiadają też, czy potrafią otwarcie mówić o depresji i sięgać po pomoc oraz czy depresja przestała być tematem tabu w Polsce

Pamiętajcie, że jeżeli ktoś z waszych bliskich jest w kryzysie samobójczym i jego życie jest w niebezpieczeństwie, to telefonem do natychmiastowego kontaktu jest numer 112. Inne pomocne numery znajdziecie tutaj: Konsultantem cyklu audycji był dr Piotr Toczyski, psycholog należący do PTP, certyfikowany superwizor rocznych staży wchodzących w zawód psychologów, którzy dążą do uzyskania europejskiego certyfikatu EuroPsy (poświadczającego wykonywanie zawodu psychologa według standardu europejskiej federacji towarzystw psychologicznych EFPA). Dr Piotr Toczyski koordynuje polską odsłonę Aliansu przeciw depresji.

TOK FM PREMIUM