Adam Glapiński na molo w Sopocie zapowiada ostatnią podwyżkę stóp. Głogowski: To przestępstwo
Czy prezes NBP zdradził - jak twierdzi opozycja - tajemnicę służbową mówiąc, jak bardzo wzrosną jeszcze stopy kredytowe? Ekspert z Santander Bank uważa, że nie można tych słów traktować poważnie, choć i wcześniej zdarzało się szefowi NBP powiedzieć za dużo.
Co mówił Adam Glapiński na molo w Sopocie? Rozmówczyni zapytała go, jak żyć z kredytem
Agencja Bloomberg uzyskała od rzecznika Agrounii informację, że niedzielna rozmówczyni prezesa Adama Glapińskiego jest właścicielką małej restauracji w Sopocie.
Kobieta podbiegła do szefa NBP spacerującego z żoną po sopockim molo i zapytała: "jak my, młodzi ludzie, mamy żyć"? Wyjaśniła, że ma na myśli raty kredytów, które urosły o nawet 100 proc.
Prezes Glapiński zapytał kiedy kobieta wzięła kredyt, a gdy dowiedział się, że dwa lata temu w czasie rekordowo niskich stóp kredytowych, zaczął tłumaczyć, że to teraz kredyt jest "normalny". Żona Glapińskiego dodała, że życzy przedsiębiorczyni, żeby wygrała w totolotka.
Adam Glapiński ostatecznie poradził rozmówczyni, żeby skorzystała z wakacji kredytowych, które właśnie wchodzą w życie. Wyjaśnił, że dzięki temu weźmie sobie urlop i przez cztery miesiące nie będzie płacić.
Glapiński: jeszcze tylko 1 podwyżka o 0,25 pb. Głogowski: Zasadniczo jest to przestępstwo
Wakacje kredytowe, które wchodzą w życie 1 sierpnia, mogą być dużą ulgą dla kredytobiorców, jeśli - jak powiedział Adam Glapiński w Sopocie - "czeka nas tylko jedna podwyżka stóp i to jedynie o 0,25 punktów bazowych".
Reakcja na informację, że prezes NBP zdradził podczas spaceru na molo, jak będą się kształtowały w kolejnych miesiącach stopy procentowe w Polsce, wywołała burzę w przestrzeni publicznej. Tę wypowiedź komentują wszyscy: media, ekonomiści i opozycja.
Adam Glapiński, prezes NBP - to powinien być nudny i przewidywalny człowiek
Rozmowa na molo to nie pierwsza wypowiedź Adama Glapińskiego, która została tak szeroko skrytykowana.
Od dawna eksperci, dziennikarze, ekonomiści i opozycja powtarzają, że ważną cechą szefa NBP jest spokój i wyważenie. Osoba odpowiedzialna za politykę monetarną państwa powinna według nich ważyć słowa i być postacią wiarygodną dla rynku.
Tymczasem prezes Glapiński coraz częściej trafia na nagłówki gazet. Krytykę zbyt kwiecistych wypowiedzi Adama Glapińskiego otwierają zapewnienia o braku inflacji z 2021 r.
Szef działu ekonomicznego "Rzeczpospolitej", Krzysztof Adam Kowalczyk gościł w programie Karoliny Lewickiej. Przyznał, że w ostatnich wypowiedziach prezesa zaskoczyło go między innymi to, że stawia znak równości pomiędzy sobą, a interesem państwa polskiego. Gość TOK FM widzi w prezesie stand-upera i publicystę, a chciałby widzieć nudnego i przewidywalnego człowieka, któremu mogą zaufać inwestorzy, kredytobiorcy czy zwykli Polacy.
Jedynie Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego pochwalił prezesa NBP.
"Adam Glapiński bardzo rozsądnie opisywał tej pani sytuację, w której wzięła kredyt w czasie, gdy oprocentowanie było prawie żadne" - powiedział w Poranku TOK FM Jarosław Sellin.
-
Posłanka PiS nie wykluczyła sojuszu z Konfederacją. "Wcześniej takich deklaracji nie było"
-
Dawid Kubacki przekazał informacje o stanie zdrowia żony, Marty. "Dla nas to pierwsze zwycięstwo"
-
Watykan aktualizuje ważne procedury. Chodzi o pedofilię w Kościele katolickim
-
Ogródek działkowy lekiem na galopujące ceny warzyw i owoców? "Są oferty i za 150 tys. albo 200 tys. złotych"
-
Zmiana czasu na letni. To już tej nocy. Ważne ostrzeżenie
- Szef Lasów Państwowych rusza na "wielką batalię wyborczą" z rządem. "Władza próbuje prywatyzować państwo"
- "Gazeta Wyborcza": Władza potajemnie zniszczyła wyborcze "pakiety Sasina"
- Uzbrojony w miecz samurajski biegał po szkolnym boisku w Warszawie. "Katana miała ostrze o długości 80 cm"
- Najniższa krajowa od 1 lipca znowu wzrośnie. Tyle będzie wynosić na rękę
- Zakaz używania TikToka i Netfliksa na telefonach 2,5 mln urzędników. Rząd Francji podaje powód