Powalone drzewa, 200 tys. odbiorców bez prądu. Wichury nie odpuszczają. "Ponad 1800 zgłoszeń do straży"

Według stanu na godz. 6 bez prądu pozostaje ok. 205 tys. odbiorców, najwięcej - w woj. pomorskim - ok. 129 tys., w mazowieckim - 20,8 tys., zachodniopomorskim - 11,3 tys., podkarpackim - 8,3 tys. i warmińsko-mazurskim -7 tys. - poinformował w sobotę rano wiceszef RCB Marek Kubiak. Mnóstwo pracy w związku z wiatrem mają też strażacy.
Zobacz wideo

Informację przekazał wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa we wpisie na Twitterze. "Według stanu na godz. 6:00 bez prądu pozostaje ok. 205 tys. odbiorców, najwięcej - pomorskie - ok. 129 tys., mazowieckie - 20,8 tys., zachodniopomorskie - 11,3 tys., podkarpackie - 8,3 tys., warmińsko-mazurskie -7 tys. - wyliczył

Mnóstwo pracy w związku z wichurami mieli strażacy. W związku z silnym wiatrem strażacy otrzymali 1831 zgłoszeń, w tym 906 w piątek 17 lutego oraz 925 od północy do godziny 6:00 w sobotę 18 lutego. Niestety, w zdarzeniach jedna osoba została ranna - poinformowała straż pożarna.

Ponad 400 razy interweniowali zachodniopomorscy strażacy przy usuwaniu skutków wichury, która przeszła nad regionem - poinformował w sobotę rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP. Poszkodowany podczas działań został strażak OSP.

W związku z wichurami, które przechodzą nad Pomorzem strażacy interweniowali 966 razy w województwie pomorskim. Jedna osoba została ranna, po tym gdy samochód uderzył w leżący na jezdni konar w Tczewie.

Porywy wiatru na Wybrzeżu osiągały120 km/h przy prędkości średniej około 80 km/h; w głębi lądu miejscami wiało w porywach 100 km/h - poinformował w nocy z piątku na sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pogoda w sobotę. Wiatr nie odpuści

W sobotę będzie pochmurno z opadami. W całej Polsce będzie wiał silny wiatr w porywach od 70 do 115 km/h, który w ciągu dnia będzie słabł - poinformował PAP dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron.

W sobotę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami na północy kraju. Okresami w całym kraju będzie padał deszcz, na północnym wschodzie i w górach będzie padał deszcz ze śniegiem, a wysoko w górach śnieg. Na południu suma opadów może wynieść do 15 mm. Wysoko w górach spadnie 5 cm śniegu w Sudetach i 15 cm w Tatrach.

Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, 7 stopni w centrum kraju, do 10 stopni na zachodzie.

Wiatr zachodni, początkowo będzie silny i bardzo silny, w porywach do 115 km/h na Wybrzeżu, do 90 km/h na północy i do 70 km/h na południu. Będzie dość szybko słabł, najpierw na zachodzie kraju, a na koniec na północnym wschodzie. W Sudetach porywy wiatru wyniosą do 140 km/h, w Tatrach do 110 km/h. Tam będą zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami występujące opady deszczu, deszczu ze śniegiem a w górach śniegu. Najwięcej tych opadów będzie na południu kraju, gdzie spadnie ok. 10 mm deszczu, a wysoko w górach w Sudetach spadnie 5 cm śniegu, w Tatrach 10 cm.

Temperatura minimalna wyniesie od minus 1 stopnia Celsjusza na północy kraju do 5 stopni na południu Polski.

Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, porywy wiatru wyniosą do 60 km/h na Wybrzeżu i na krańcach południowych. Na Przedgórzu Sudeckim porywy wyniosą do 70 km/h. Wiatr zachodni i północno-zachodni

TOK FM PREMIUM