Wyciek w elektrowni jądrowej w Niemczech. Czy coś nam grozi? PAA wyjaśnia

Wyciek w elektrowni w Niemczech wywołał w Polsce małą panikę. Czy jest się czego bać? - Sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie. Niemiecki dozór jądrowy potwierdził PAA, że incydent ten nie ma wpływu na bezpieczeństwo - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Wyciek w elektrowni w Niemczech. Operator Isar 2 w Bawarii informuje: nie zagraża bezpieczeństwu

W poniedziałek 19 września 2022 roku berliński resort środowiska poinformował o wycieku w elektrowni jądrowej Isar II. O sprawie poinformowała agencja Reutera. Isar II jest jedną z trzech działających w Niemczech elektrowni atomowych.

Jak przekazał operator tej elektrowni, wyciek ten "nie zagraża bezpieczeństwu, ale może wymagać prac naprawczych".

Awaria elektrowni w Niemczech. To jedna z trzech ostatnich działających w tym kraju

Elektrownia jądrowa Isar 2 w Bawarii to jedna z trzech wciąż czynnych elektrowni atomowych, znajdujących się na terenie Niemiec, w Bawarii. Pozostałe z nich to:

  • Neckarwestheim 2 (Badenia-Wirtembergia),
  • Emsland (Dolna Saksonia).

Isar II leży na południu Niemiec, niedaleko prawie 80-tysięcznego miasteczka o nazwie Landshut. Jej budowa rozpoczęła się w 1972 roku, a pierwsze uruchomienie nastąpiło w 1977 r. Wykorzystuje jeden reaktor PWR o mocy 1410 MW netto, który ma zostać zamknięty – razem z pozostałymi niemieckimi reaktorami – do końca 2022 roku. Czy to nastąpi, nie do końca wiadomo – z powodu pogłębiającego się kryzysu energetycznego, u naszych zachodnich sąsiadów coraz częściej mówi się o przedłużeniu eksploatacji ostatnich działających elektrowni jądrowych. 

Wyciek w elektrowni jądrowej w Niemczech. Czy coś nam grozi?

Czy awaria elektrowni w Niemczech jest niebezpieczna dla mieszkańców Polski? To mało prawdopodobne, ponieważ znajduje się ona setki kilometrów od granic naszego kraju. 

O sprawie bardzo szybko wypowiedziała się Polska Agencja Atomistyki. Jak podała w oficjalnym komunikacie, w Polsce nie doszło do zagrożenia radiologicznego. 

- W Polsce nie ma zagrożenia radiologicznego po incydencie w elektrowni jądrowej Isar II w Niemczech. Sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie. Niemiecki dozór jądrowy potwierdził PAA, że incydent ten nie ma wpływu na bezpieczeństwo – czytamy w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

PAA na bieżąco monitoruje poziom promieniowania w Polsce, a wskazania, także po awarii w elektrowni w Niemczech, nie odbiegają od normy. 

Warto pamiętać, że poziom promieniowania dla każdego województwa można sprawdzić na stronie Państwowej Agencji Atomistyki (link: https://www.gov.pl/web/paa/sytuacja-radiacyjna), a każde województwo ma przynajmniej jedną stację pomiarową. 

TOK FM PREMIUM