To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski

Władimir Putin ogłosił, że Rosja i Białoruś porozumiały się w kwestii rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na terenie Białorusi. Zdaniem generała Leona Komornickiego to tylko polityka zastraszania Zachodu, a Polska powinna bardziej obawiać się czego innego.
Zobacz wideo

W sobotę Władimir Putin oświadczył, że Rosja zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową. Według Putina Rosja przekazała Białorusi m.in. dziesięć samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni.

Jak mówił w TOK FM gen. Leon Komornicki, generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku,  Putin nieprzypadkowo znów straszy świat bronią jądrową. – Myślę, że w czasie ostatniej wizyty przywódcy Chin w Moskwie, armia rosyjska dostała przyzwolenie, żeby znów sięgnąć po ten argument. Pekin jest zainteresowany tym, żeby ta wojna trwała i Rosja jej nie przegrała. Żeby wyszła z niej osłabiona, najlepiej w roli wasala Chin – ocenił gość Mikołaja Lizuta.

Z drugiej strony, Putin takimi zapowiedziami próbuje skupić na sobie uwagę mediów. – Po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze decyzji o nakazie aresztowania był marginalizowany. Teraz znów żyje w przestrzeni mediów i sądzi, że wszyscy znów muszą się z nim liczyć – podkreślał gen. Komornicki.

Jednocześnie ekspert zapewniał, że Kreml nie zdecyduje się na użycie taktycznej broni jądrowej w tym konflikcie. – Jednak jest to pretekst, żeby zwiększać potencjał lądowy i powietrzny armii rosyjskiej na Białorusi. To jest główne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. To strategiczna decyzja, żeby rosyjski sprzęt wojskowy był bliżej granic Polski – uczulał gość TOK FM.

Dlatego, według generała Komornickiego, polscy politycy powinni przejść w tej chwili do "ofensywy dyplomatycznej". – Żeby amerykańska broń jądrowa, w ramach programu Nuclear Sharing, znalazła się na terenie Rzeczpospolitej. To byłby dobry element odstraszający i dający gwarancję bezpieczeństwa - nie tylko nam, ale także krajom nadbałtyckim – podsumował ekspert.

TOK FM PREMIUM