"W Polsce panoszy się chamstwo i terror palaczy" - poseł PO chce całkowitego zakazu palenia

Poseł PO Jacek Żalek zapowiadał, że zgłosi projekt, który zakaże palenia w ogródkach piwnych. W rozmowie z nami idzie jeszcze dalej: jego zdaniem palenie powinno być całkowicie zakazane także na ulicach i w mieszkaniach. Wyjątkiem byłyby tylko pomieszczenia z odpowiednią wentylacją. Co na to PO? - To już dyskryminacja palaczy - mówi Stefan Niesiołowski.

- W Polsce w zasadzie nie istnieje żadna kultura palenia i, niestety, panoszy się chamstwo i terror palaczy, którzy gdziekolwiek się pojawią, zasmradzają powietrze. Wbrew pozorom palenie - czy to w pomieszczeniu, czy na powietrzu - nie zmienia faktu, że ten dym jest szkodliwy - powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl Jacek Żalek.

Wcześniej - w portalu NaTemat.pl - zapowiedział zgłoszenie projektu nowelizacji Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Ma on zakazać palenia w ogródkach piwnych.

Zakazać palenia także w mieszkaniach bez odpowiedniej wentylacji

Zdaniem posła Żalka palenie powinno być dozwolone tylko w pomieszczeniach z odpowiednią wentylacją. I nie chodzi tutaj jedynie o pomieszczenia w lokalach, ale także o prywatne mieszkania. - Nie widzę powodu, dla którego ktoś ma palić w mieszkaniu i cały szyb w bloku czy w kamienicy ma wdychać ten smród papierosów. Sam z własnego doświadczenia wiem, że jak ktoś pali na dole pode mną, to ja, niestety, w bloku to czuję - stwierdza.

I dodaje, że jest również za całkowitym zakazem palenia na ulicach. - Pierwotnym prawem człowieka jest prawo do świeżego powietrza. W każdym miejscu - zaznacza Żalek.

"To jest już dyskryminacja palaczy"

- Jak ktoś idzie do toalety i ma rozwolnienie, to też narusza prawa? Sam wielokrotnie padłem ofiarą tego typu łamania praw - ironizuje na temat wypowiedzi posła Żalka Stefan Niesiołowski z PO. I dodaje: - Ja rozumiem, że nie palimy w pomieszczeniach zamkniętych i tak dalej. Ale ten pomysł to jest już dyskryminacja palaczy. Gdzieś ci ludzie przecież muszą palić. Uważam, że tak jak jest teraz, zupełnie wystarczy - stwierdza.

Jego zdaniem, pomysły posła Żalka mogą mieć marne szanse na wejście w życie. - Nie wiem, jak widzą to inni posłowie, ale myślę, że w tej sprawie będzie całkowita wolność głosowania - jeżeli w ogóle ten projekt będzie zgłoszony, bo myślę że rząd raczej wyrazi sprzeciw - mówi Niesiołowski.

Projekt nowelizacji, która zakazywałaby palenia w ogródkach piwnych Jacek Żalek ma zamiar zgłosić po wakacjach parlamentarnych.

Ostatnia nowelizacje ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej weszły w życie 15 listopada 2010. Wprowadziły zakaz palenia w większość miejsc publicznych, w tym w restauracjach, barach i kawiarniach, z wyjątkiem oddzielnych pomieszczeń do tego przeznaczonych.

Co myślisz o pomysłach posła Jacka Żalka?

DOSTĘP PREMIUM