Pawlak chce rozmawiać z opozycją. "To niepoważne", "nie toleruję takich polityków"

Wicepremier i szef PSL chce zaproponować innym partiom, by poparły jego pakiet ułatwień dla przedsiębiorców. Projekty powstały w podległym mu Ministerstwie Gospodarki. Jednak pomysły nie spotkały się z dobrym przyjęciem ministra finansów Jacka Rostowskiego. Dlatego Pawlak chce rozmawiać z innymi.

- Z samego rozmawiania i kompromisu może wyniknąć wiele dobrego. Z braku rozmowy i zacietrzewienia się raczej wynikają złe rzeczy - mówi Waldemar Pawlak. Nie pytał Donalda Tuska o zdanie. - Pan premier Tusk też pielgrzymkę po klubach opozycyjnych robił przed ustawą o wieku emerytalnym - kwituje.

"Nie ma się na co obrażać"

Platforma zaciska zęby i stara się nie atakować koalicjanta. Jednak Paweł Olszewski przekonuje, że ta akcja i tak spełznie na niczym. - Nie ma się na co obrażać, bowiem ostatecznie decyzje i tak zapadają na forum Rady Ministrów - mówi Olszewski.

- Skoro Pawlakowi źle w koalicji, niech poprze Piotra Glińskiego, naszego kandydata na premiera pozaparlamentarnego rządu. Niech pan się nie boi - dodaje Mariusz Błaszczak z PiS. - To niepoważne. Po blisko pięciu latach współpracy z Donaldem Tuskiem nagle zaczyna się żalić i mówi, że jego projekty były blokowane.

Na razie nikt z opozycji nie dostał oficjalnego zaproszenia do rozmowy. - Jeśli to jest zabawa Waldemara Pawlaka, to tylko świadczy źle o nim. Najpierw miał być list, potem e-mail, teraz ma być telefon. O co w tym wszystkim chodzi? - zastanawia się Błaszczak.

Miller: Zamaszysty rozkrok

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej inicjatywy. Po 17 latach sprawowania władzy PSL chce się nagle spotykać w sprawie jakichś proponowanych ustaw, a nie obsadzania ludzi w agencjach rolnych czy spółkach skarbu państwa - mówi Artur Dębski z Ruchu Palikota.

Z Pawlakiem nie zamierza się spotkać szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Z powodów zasadniczych i osobistych nie toleruję polityków, którzy chcą być jednocześnie w rządzie i opozycji. Ten zamaszysty rozkrok, w którym chce trwać pan premier Pawlak, skończy się boleśnie. Dla tego rozkraczonego - mówi Leszek Miller z SLD. - Przez sześć lat nie potrzebował pomocy opozycji przy obsadzaniu tysięcy stanowisk przez swoich kolegów. Niech tak już zostanie - dodaje.

Na razie odbędzie się spotkanie Pawlaka z klubem PO. - Na temat propozycji Pawlaka w zakresie techniki płacenia podatku VAT. Trzeba to zrobić szybko, ponieważ to musi iść równolegle z pracami nad budżetem, tak żeby weszło w życie od przyszłego roku - mówi szef sejmowej komisji finansów Dariusz Rosati. - To są sprawy, którymi żyją przedsiębiorcy, staramy się znaleźć rozwiązanie, które będzie dobre zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla budżetu - zaznaczył i dodał, że nie ma jeszcze dokładnego terminu spotkania.

DOSTĘP PREMIUM