Głosowali przeciw woli premiera, nie poniosą kary. "Uświadamiamy ich"

Nie odrzucili radykalnego projektu Solidarnej Polski ws. aborcji, nie poniosą kary. Klub Platformy Obywatelskiej nie będzie piętnował posłów, którzy zagłosowali wbrew woli premiera, by odrzucić dokument zmieniający "kompromis aborcyjny". Rzeczniczka klubowej dyscypliny Iwona Śledzińska-Katarasińska już z nimi rozmawiała.

- Rozmowy są takie, że my uświadamiamy, że nie należy się dać uwikłać w rozgrywki polityczne klubów, które stają na głowie, aby zrobić na złość Platformie - mówi Śledzińska-Katarasińska.

Wśród 14 posłów, którzy chcieli dalszych prac nad kontrowersyjną ustawą antyaborcyjną, była posłanka Joanna Fabisiak. Mówi, że nikt nie złamał jej kręgosłupa moralnego. - Pewne kwestie nas dzielą, i to dobrze. Jestem tego najlepszym przykładem - mówi posłanka. - Wierna "córka Platformy" zachowująca swoje przekonania światopoglądowe - wyjaśnia.

Gowin: Ważniejsze jest głosowanie zgodne z racją stanu

Uważany za lidera skrzydła konserwatywnego Jarosław Gowin przyznaje, że jest za projektem Solidarnej Polski, ale zagłosował zgodnie z racją polityczną. - Oprócz moralności jest jeszcze polityka. Doświadczenie polityczne uczy mnie, że gdybyśmy w tej kadencji przeprowadzili dobrą zmianę zaproponowaną przez Solidarną Polskę, to w następnej kadencji wahadło wychyliłoby się radykalnie w lewo - mówi minister sprawiedliwości.

- Powodem, dla którego wielu posłów zmieniło zdanie między jednym a drugim głosowaniem, była wypowiedź posła Solidarnej Polski Arkadiusza Mularczyka, który obwieścił z triumfem, że ma wielki sukces najmniejszego klubu w Sejmie, który "rozbił Platformę". To o co chodzi? Ochronę życia dzieci nienarodzonych czy rozbijanie Platformy? - pyta minister. I dodaje, że jakakolwiek próba modyfikacji ustawy zburzy kompromis zawarty wiele lat temu.

Kto nie chciał odrzucenia projektu?

- Skończ już i wstydu oszczędź. Opozycja pięknie Cię wykorzystuje a ty udajesz baranka. Moje córki są bardziej dojrzałe - napisała na Twitterze do Jacka Żalka z PO jego koleżanka z partii Agnieszka Pomaska.

W środę posłowie odrzucili projekt autorstwa Solidarnej Polski, który przewidywał zakaz aborcji ze względu na upośledzenie lub nieuleczalną chorobę płodu. Przed debatą i głosowaniem z posłami Platformy spotkał się Donald Tusk . Apelował o utrzymanie obecnego kompromisu w sprawie aborcji.

Przeciwko odrzuceniu projektu zagłosowało 14 posłów PO: Małgorzata Adamczak, Marek Biernacki, Łukasz Borowiak, Jerzy Budnik, Joanna Fabisiak, Mariusz Grad, Mirosław Koźlakiewicz, Tomasz Kulesza, Stanisław Lamczyk, Małgorzata Pępek, Mirosław Pluta, Jacek Tomczak, Wojciech Ziemniak, Jacek Żalek. 8 posłów PO wstrzymało się od głosu.

TOK FM PREMIUM