Gowin zreformował sądy niezgodnie z prawem? "Potrzebna ustawa, nie rozporządzenie"

- Konstytucja wymusza ustawową regulację struktury sądów - wynika z opinii Biura Analiz Sejmowych, do której dotarła "Rz". To może oznaczać, że Trybunał Konstytucyjny zaneguje sposób, w jaki minister Gowin przekształcił 79 sądów z rejonowych w wydziały zamiejscowe.

1 stycznia weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które przekształciło 79 sądów rejonowych w mniejszych miejscowościach na wydziały zamiejscowe sądów z większych miast.

Zmianom od początku sprzeciwiało się PSL, które walczy w Sejmie o ich zniesienie. Na pomoc przyszło Biuro Analiz Sejmowych. Z jednej z opinii dla BAS wynika jednoznacznie, że takich zmian nie można przeprowadzać, omijając drogę ustawową.

- Konstytucja wymusza ustawową regulację struktury organizacyjnej i właściwości rzeczowej, miejscowej oraz instancyjnej sądów powszechnych - przekonuje cytowany przez "Rz" prof. Bogusław Banaszak, specjalista prawa konstytucyjnego. To kolejna opinia, która może przyczynić się do zanegowania reformy Gowina przez Trybunał Konstytucyjny.

Więcej w dzisiejszej " Rzeczpospolitej "

TOK FM PREMIUM