Fuzja Orlenu i Lotosu. Kwaśniewski: Oto realizuje się marzenie Jana Kulczyka

- Bardzo chodził za tym Jan Kulczyk. Mógłbym dziś powiedzieć trochę złośliwie, że oto realizuje się idea Jana Kulczyka - tak były prezydent Aleksander Kwaśniewski komentował połączenie Orlenu i Lotosu.
Zobacz wideo

"Połączenie Orlenu z Lotosem to wielkie wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne w naszej części Europy. Dzięki podpisanym umowom bezpieczeństwo energetyczne Europy środkowej istotnie wzrasta. To realizacja idei Trójmorza w praktyce. Trzymam kciuki za końcowy sukces!" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, komentując informację o fuzji dwóch firm. 

Wczoraj Orlen poinformował, że Saudi Aramco kupi udziały w rafinerii Lotosu, MOL 417 stacji Lotosu, a Unimot - bazy paliw. Sprzedaż części aktywów Lotosu była warunkiem, jaki postawiła Komisja Europejska.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który w Poranku TOK FM był pytany o ocenę fuzji i o komentarz Andrzeja Dudy przyznał, że oczekiwałby wyjaśnień, jak konkretnie połączenie Orlenu i Lotosu wzmacniać ma ideę Trójmorza. 

Przypomniał też, kto ideę połączenia Orlenu i Lotosu na początku XXI forsował. - Bardzo chodził za tym Jan Kulczyk. Mógłbym dziś powiedzieć trochę złośliwie, że oto realizuje się idea Jana Kulczyka - komentował były prezydent. Aleksander Kwaśniewski przyznał, że by ocenić ideę połączenia dwóch firm, musiałby widzieć precyzyjną analizę ekonomiczną, jak i społeczną skutków tej fuzji.

- W moim przekonaniu obie firmy działały dobrze i miały dobre wyniki. Jeżeli dzisiaj ten koncern (Orlen) marzy, że zawojuje rynki Europy Środkowej - takie były też marzenia Kulczyka - to nie będzie to łatwe. Jeśli chodzi o to, żeby Orlen miał jeszcze więcej kapitału i możliwości podejmowania działań chociażby medialnych, to jest to koncepcja na krótkich nogach, bo kiedyś zmieni się władza w Polsce i z marzeń o potędze niewiele zostanie - dodał Kwaśniewski. Nawiązał przy tym do przejęcia przez Orlen grupy medialnej Polska Press w grudniu 2020 roku.  

TOK FM PREMIUM