Morawiecki o rosyjskich zbrodniach: To jest ludobójstwo. Premier wzywa do kolejnych sankcji wobec Rosji

Proponujemy powołanie międzynarodowej komisji do zbadania zbrodni ludobójstwa w miastach na Ukrainie - poinformował Mateusz Morawiecki. Wezwał też do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i jej obywateli.

- Krwawe masakry, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze, zasługują na nazwanie ich po imieniu: to jest ludobójstwo. Ta zbrodnia musi być osądzona jak zbrodnia ludobójstwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak ocenił, rosyjska inwazja na Ukrainę to "czyste zło".

- Kiedy patrzymy na te strasznie zbrodnie na kobietach, dzieciach, całych rodzinach, to nasz krzyk powinien być jeszcze głośniejszy - stwierdził. Zdaniem Morawieckiego każdy z nas do końca życia zapamięta nazwy miejscowości: Bucza, Irpień, Hostomel, Motyżyn, gdzie - jak mówił - Rosjanie dopuścili się zbrodni wyjątkowych, zbrodni ludobójstwa.

Po wejściu wojsk ukraińskich do Buczy - po rosyjskiej okupacji - odkryto ok. 300 ciał cywilnych ofiar. Ludzie mordowani byli w okrutny sposób, dochodziło do gwałtów. Okupanci nie oszczędzili nikogo, bo wśród pomordowanych są też dzieci.

Morawiecki dodał też, że "proponujemy powołanie międzynarodowej komisji do zbadania zbrodni ludobójstwa w miastach na Ukrainie".

Jak wyjaśnił, międzynarodowa komisja do zbadania zbrodni popełnionych przez Rosjan, "będzie się składała z lekarzy, prawników, ekspertów, którzy będą w stanie określić wszystko bardzo dokładnie".

Wojna w Ukrainie. Potrzebne kolejne sankcje

- Tworzy się mapa ludobójstwa XXI wieku. Rosja jest już dzisiaj państwem totalitarno-faszystowskim - ocenił Morawiecki, podkreślając, że ludobójstwo "musimy razem powstrzymać w ramach NATO i UE". -  Dość tej gry na zwłokę niektórych liderów europejskich. Potrzebne są zdecydowane sankcje, które złamią machinę wojenną Putina, inaczej kolejni niewinni ludzie będą umierać - mówił. I zwrócił się m.in. do kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Jak stwierdził, "polityka Niemiec przez poprzednie kilkanaście lat doprowadziła do tego, że Rosja ma dziś siłę, wynikającą z monopolu na sprzedaż surowców".

- Dajmy ludziom na Ukrainie normalnie żyć tak, jak my w Europie. Konieczność nawet lękliwych, przemienia w bohaterów. Zacznijmy myślenie od troski o drugiego człowieka. Zacznijmy wreszcie działać skutecznie, by pomóc Ukrainie - apelował Morawiecki.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM