Czwarta dawka szczepionki na koronawirusa dla osób 60 plus. Niedzielski: Mamy pewnego rodzaju wątpliwości

Do końca lipca ogłoszona zostanie decyzja o szczepieniu w Polsce czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 osób w wieku od 60 do 79 lat - zapowiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

Minister zdrowia pytany był podczas konferencji prasowej m.in. o to, kiedy podjęte zostaną decyzje o szczepieniu w Polsce czwartą dawką przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciły w poniedziałek rozważenie drugiej dawki przypominającej szczepionek przeciw COVID-19 u osób w wieku od 60 do 79 lat i osób ze schorzeniami narażającymi je na wysokie ryzyko ciężkiej choroby.

Odpowiadając, Niedzielski wskazał, że poniedziałkowa decyzja EMA "w zasadzie sankcjonuje część ruchów, które już zostały przez kraje wykonane". - Mówię tutaj o szczepieniu seniorów i szczepieniu osób z upośledzonym systemem immunologicznym - powiedział.

Dopytywany, kiedy można spodziewać się szczepienia w Polsce czwartą dawką osób w wieku 60 plus, szef resortu zdrowia przyznał, że "jeżeli chodzi o szczepienie, to rzeczywiście rekomendacja wydana w Polsce była dla seniorów w wieku powyżej 80. roku życia". - W związku z tym, patrząc na spójność z komunikatem EMA, pozostaje nam ta grupa w wieku od 60. do 79. roku życia, i tutaj chciałbym powiedzieć, że decyzje dotyczącą tej grupy do końca lipca ogłosimy - zapowiedział Niedzielski.

- Mamy pewnego rodzaju wątpliwości dotyczące tego, że jeżeli pojawi się szybko nowa szczepionka, taka, która oferuje większe możliwości, bo jest przystosowana do nowego wariantu, to szczepienie w tym okresie, tuż przed pojawieniem się tego zmodyfikowanego boostera, może powodować, że ten zmodyfikowany booster nie będzie dostępny, bo musi być odstęp miedzy szczepieniami – wyjaśnił minister.

- Wiec tutaj chcemy rozważyć wszystkie za i przeciw, na ile też inne środki, chociażby w postaci DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka - red.), mogą ochronić naszą populację seniorów, w tym również powyżej 60. roku życia - zaznaczył. 

TOK FM PREMIUM