Kłopoty Zjednoczonej Prawicy. Tylko jedna partia zyskuje w najnowszym sondażu

W porównaniu z ubiegłym miesiącem minimalne straty poparcia zanotowały wszystkie partie z wyjątkiem Konfederacji - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu. Najważniejsza informacja: Zjednoczona Prawica nie mogłaby liczyć na samodzielne rządy.
Zobacz wideo

Na czele najnowszego sondażu IBRiS znajduje się Zjednoczona Prawica z poparciem na poziomie 32,9 proc. To oznacza spadek o 0,9 pkt proc. w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w listopadzie. Wskazuje też, że Zjednoczona Prawica nie mogłaby po raz trzeci z rzędu po wyborach utworzyć samodzielnego rządu.

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, która może liczyć 26,4 proc. głosów (spadek o 1,2 pkt proc.). Na trzecim - Lewica z 9,4 proc. głosów (spadek o 0,7 pkt proc.). 

Do Sejmu weszłyby także: Polska 2050 Szymona Hołowni (9,2 proc., spadek o 0,4 pkt proc.), PSL (6,2 proc., spadek także o 0,4 pkt proc.) i Konfederacja (5,5 proc., wzrost o 1,2 pkt proc.). 

Polacy chętni do udziału w wyborach? 

IBRiS zapytał także o to, czy "gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to wziąłby Pan/i w nich udział?". "Zdecydowanie tak" odpowiedziało 37,9 proc. ankietowanych, a "raczej tak" - 19,3 proc. Łącznie, chęć oddania głosu zadeklarowało 57,2 proc. z nich.

W wyborach "raczej nie" wzięłoby dziś udziału 11 proc. ankietowanych, a "zdecydowanie nie" - 26,1 proc.  Zdania na ten temat nie ma 5,7 proc. badanych.

Sondaż przeprowadzono 7-8 grudnia 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM