PiS z niższym poparciem, Konfederacja za burtą. Partia Kaczyńskiego bez szans na samodzielne rządy [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość nadal przoduje w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski z poparciem 31,8 proc. badanych. Ale w ciągu ostatnich dwóch tygodni uległo ono jednak spadkowi i gdyby wybory odbyły się teraz, to partia Jarosława Kaczyńskiego nie miałaby szans na samodzielne rządzenie trzecią kadencję z rzędu.
Zobacz wideo

Jak wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski, PiS popiera 31,8 proc. badanych, "Jest to jednak wynik gorszy niż w badaniu sprzed dwóch tygodni, kiedy chęć oddania głosu na to ugrupowanie deklarowało 33,6 proc. Polaków" - podaje WP.

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z poparciem 27,4 proc. Polaków. Jak zauważyła Wirtualna Polska, KO ponownie odnotowała niewielki wzrost: dwa tygodnie temu chciało na nią głosować 26,9 proc. badanych, a cztery tygodnie temu - 26,6 proc. Za Koalicją Obywatelską znalazła się Polska 2050 - 10 proc., a na czwartym miejscu Lewica z wynikiem 9,4 proc. Do Sejmu weszliby też ludowcy. Bo na PSL-Koalicję Polską chce głosować 6,4 proc. głosów badanych.

Progu wyborczego nie przekroczyłyby Konfederacja (4 proc., - 1 proc.) oraz AgroUnia ( 0,9 proc., + 0,2 proc.).

PiS bez większości?

Z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że mimo wygranej, PiS nie mógłby samodzielnie rządzić. Prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego podjął się przełożenia wyników badania na mandaty poselskie. Z wyliczeń wynika, że PiS miałby 190 mandatów, KO - 160, Polska 2050 - 45, Lewica - 42,  PSL - 22.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM