Ponad 32 proc. poparcia dla PiS. Ale to nie partia Kaczyńskiego utworzyłaby rząd [SONDAŻ]

Choć PiS cieszy się największym poparciem, to nie partia Kaczyńskiego utworzyłaby rząd, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i Radia RMF FM.
Zobacz wideo

Na PiS-Zjednoczoną Prawicę chce głosować 32,8 proc. badanych. Koalicja Obywatelska może liczyć na 27,2 proc., a porozumienie Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego na 11,3 proc. poparcia. Na czwartym miejscu w sondażu znalazła się Konfederacja, na którą chcę głosować 10,8 proc. badanych. Do Sejmu weszłaby też Lewica z Partią Razem, którą popiera 8,7 proc. pytanych.

Głosy na mandaty przeliczył dr hab. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z wyliczeń eksperta wynika, że koalicja demokratycznej opozycji, czyli KO, PSL i Polska 2050, Lewica uzyskałaby większość w Sejmie - z 231 mandatami. Prawo i Sprawiedliwość przy wsparciu Konfederacji miałby 228 posłów i posłanek. "To oznacza, że przewaga opozycji nad ewentualną koalicją prawicową maleje. Pod koniec maja podawaliśmy, że KO, PSL, Hołownia i Lewica mieliby 242 mandaty" - czytamy.

Sondaż został przygotowany przez "United Surveys" w dniach 02-04 czerwca na próbie 1000 osób.

 

TOK FM PREMIUM