Eurowizja 2022. Krystian Ochman - nowa polska gwiazda o amerykańskich korzeniach wśród finalistów. Czy wygra?

12 maja ogłoszono wyniki drugiego półfinału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbywa się we włoskim Turynie. Finał Eurowizji 2022 odbędzie się 14 maja i usłyszymy tam Krystiana Ochmana z piosenką "River". Skąd pochodzi artysta i jakie ma szanse na zwycięstwo?

Eurowizja 2022. Kto wygra? Krystian Ochman przeszedł do finału

W 66. Konkursie Piosenki Eurowizji, w drugim półfinale, który odbył się w Turynie wystąpili uczestnicy 18 krajów. Z każdego półfinału do decydującego etapu Eurowizji awansowało po dziesięć reprezentacji. Wśród nich znalazł się reprezentant Polski Kristian Ochman. Utworem "The River" Ochman zapewnił sobie awans. Oprócz Polski do finału dostali się reprezentanci m.in. Belgii, Czech, Australii, Szwecji, Rumunii i Serbii. W wielkim finale, oprócz 20 kandydatów wyłonionych w pojedynkach półfinałowych, udział wezmą także przedstawiciele tzw. Wielkiej Piątki, czyli państwa założycielskie konkursu: Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy.

Kim są faworyci Eurowizji 2022? Najnowsze notowanie bukmacherów odnośnie zwycięzcy Eurowizji 2022 wskazuje na Ukrainę – 60 proc. szans, Wielka Brytania – 10 proc. szans, Szwecja – 9 proc. szans, Włochy – 6 proc. szans, Hiszpania – 4 proc. szans. Krystianowi dają 1 proc. szans na wygranie konkursu.

 Narodziny gwiazdy. Kim jest artysta Krystian Ochman. Gdzie mieszka?

Krystian Jan Ochman ma polsko-amerykańskie korzenie. Urodził się 19 lipca 1999 w Melrose w amerykańskim stanie Massachusetts, ale dorastał nieopodal Waszyngtonu, gdzie jego rodzice, Dorota i Maciej Ochmanowie, wyjechali jeszcze w czasach komunistycznych. Artysta pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Ojciec Krystiana Ochmana grał na syntezatorze w zespole Róże Europy i był dźwiękowcem w amerykańskiej telewizji Discovery, a dziadek, Wiesław Ochman, jest znanym śpiewakiem operowym.

Jako dziecko, niespełna 23-letni dziś Krystian uwielbiał sport, pływał i chciał zostać piłkarzem. Jednak za namową rodziców rozpoczął naukę gry na fortepianie i trąbce. Jako 18-latek wrócił do Polski by podjąć studia na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalistyki klasycznej.

"Po co komu Andrea Bocelli, gdy ma się Ochmana!" — tak podpisano występ Polaka na oficjalnym profilu Eurowizji na Twitterze.

Eurowizja 2022. Kiedy finał - czy Krystian Ochman przebije w nim Edytę Górniak?

Amerykańsko-polski piosenkarz i kompozytor w swojej twórczości łączy brzmienie śpiewu klasycznego z repertuarem rozrywkowym. Dostał się do wielkiego finału Eurowizji, przedtem wygrywając preselekcję do konkursu, ale to nie pierwszy jego sukces. Ma już na koncie takie laury, jak Zwycięzca 11. edycji programu The Voice of Poland (2020) Zdobywca Nagrody Publiczności w koncercie „Premiery" na 58. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2021).

Ochman ma szansę przebić wynik innej polskiej artystki. Dotychczas najwyższy wynik w historii kraju w tym konkursie osiągnęła Edyta Górniak z utworem "To nie ja!", gdy reprezentowała Polskę na Eurowizji w 1994 roku. Niedawno minęło 28 lat od historycznego występu gwiazdy, która uzyskała w finale drugie miejsce.

H2: Eurowizja 2022. Gdzie oglądać finał?

Transmisja z Konkursu Piosenki Eurowizji rozpocznie się w sobotę, 14 maja o godz. 21:00. Finał będzie transmitowany na żywo na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia, Eurovision.tv. Ponadto Eurowizja 2022 w telewizji będzie transmitowana na żywo w TVP1 oraz TVP Polonia.

TOK FM PREMIUM